Wąska kuchnia w kształcie “I” i “L”– jak zaprojektować i urządzić?

Artykuł sponsorowany
Wiele osób mieszkających w blokach, szczególnie w starym budownictwie, skarży się na niewymiarowe, wąskie i ciasne kuchnie. Często są one nieproporcjonalnie długie, przez co stają się jeszcze bardziej nieustawne. Co więcej, zdarza się, że brakuje w nich okna lub dostęp światła dziennego jest poważnie ograniczony.

To wszystko tworzy przytłaczającą, niekorzystną atmosferę i utrudnia aranżację. Jak z takiego pomieszczenia zrobić nowoczesną i praktyczną kuchnię? Jak ustawić meble i sprzęty by były funkcjonalne? Jakie dobrać kolory i oświetlenie oraz jakie triki zastosować, by optycznie powiększyć przestrzeń?

4 kroki do urządzenia wąskiej kuchni>>

Jak urządzić wąską kuchnię – układ mebli

Najbardziej standardowym układem mebli kuchennych jest kształt litery U lub ustawienie obustronne (dwa rzędy szafek naprzeciwko siebie). Dają one dużo przestrzeni roboczej i miejsca na przechowywanie. Niestety w wąskiej i długiej kuchni takie rozmieszczenia mogą się okazać zbyt przytłaczające. Optycznie jeszcze bardziej zwężając i rozciągając pomieszczenie, spotęgują wrażenie ciasnoty. Co więcej istnieje duże prawdopodobieństwo dodatkowego ograniczenia swobody ruchów, przez dwa szeregi szafek ustawionych naprzeciw siebie.

Pracując w kuchni, trzeba mieć możliwość zrobienia wygodnego obrotu. W tym celu przestrzeń pomiędzy równoległymi rzędami mebli powinna wynosić przynajmniej 120 cm. Taka odległość pozwala swobodnie się odwrócić lub wyminąć inną osobę pracującą przy blacie. Dodając do niej przeciętną głębokość szafek kuchennych (2 razy po 60 cm), otrzymujemy minimalną szerokość pomieszczenia, dla którego ustawienie dwurzędowe lub w kształcie litery U będzie jakkolwiek funkcjonalne. Wynosi ona 240 cm.

W niewiele mniejszych kuchniach da się jeszcze zastosować układ dwurzędowy, decydując się na płytszą zabudowę (szafki o głębokości 37 cm). Rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko we wnętrzach o szerokości nie mniejszej niż 194 cm.

W pozostałych przypadkach należy zdecydować się na inne układy mebli – jednorzędowy (szafki położone wzdłuż jednej, najdłuższej ściany pomieszczenia) lub na kształt litery L (meble przy najdłuższej ścianie i sąsiadującej z nią krótkiej ścianie).

Pierwsze rozmieszczenie pozwoli uzyskać najwięcej wolnej przestrzeni, dzięki czemu wnętrze od razu wyda się większe i bardziej proporcjonalne. Niestety ograniczone zostaje miejsce robocze i przestrzeń do przechowywania. Dlatego też wiele osób decyduje się na zabudowę w kształcie litery L, która jednocześnie nieco skraca optycznie kuchnię.

Oczywiście, oba układy dobrze sprawdzą się nie tylko przy najmniejszych kuchniach. Pozwolą uzyskać wrażenie otwarcia i rozjaśnienia wnętrza niezależnie od jego wielkości. Nadadzą aranżacji lekkości i mniej zagraconego wyglądu.

Rozmieszczenia na kształt litery L i  jednorzędowe mogą także umożliwić wstawienie do kuchni wąskiego stolika lub zamontowanie zamykanego blatu, jako dodatkowej przestrzeni do pracy i spożywania posiłków. Takie stanowiska nie tylko nie zajmą tak dużo miejsca, jak pełnoprawne szafki, ale również dadzą się łatwo zlikwidować lub przearanżować.


Wąska kuchnia w kształcie “I” i “L”– jak zaprojektować i urządzić?
IKEA

Uniwersalne sposoby na wąską kuchnię
IKEA

Długa, wąska kuchnia – jak rozmieścić sprzęty AGD

Zabudowę w kształcie litery L lub jednorzędową można uczynić praktyczniejszą, stosując zasadę trójkąta roboczego. Dzieli on kuchnię na trzy umowne strefy – strefę gotowania (kuchenkę, piekarnik, mikrofalę), strefę zmywania (zlewozmywak) i strefę przechowywania (lodówkę). Każda z wydzielonych przestrzeni może być wierzchołkiem umownego trójkąta, choć w przypadku pojedynczego rzędu szafek, wszystkie niezbędne sprzęty mogą się znajdować w jednej linii.

Strefa gotowania musi się znajdować pośrodku kuchni, tak by było z niej blisko zarówno do zlewu, jak i lodówki. Chodzi o to, by przygotowując posiłek, można było szybko sięgnąć po określony składnik, a także łatwo odstawić brudne naczynia lub wyrzucić niepotrzebne resztki bez odrywania się od gotowania. Najlepiej, by odległość między kuchenką a pozostałymi strefami wynosiła około 120 cm (tak by gotujący mógł wykonać pełny swobodny obrót i miał wszystko na wyciągnięcie ręki), a przestrzeń między lodówką a zlewem nie przekraczała przy tym 170-240 cm.

Gdy dysponujemy ograniczonym miejscem, warto też przemyśleć wielkość sprzętów AGD. Jeśli rodzina jest dwuosobowa, czteropalnikowa płyta grzewcza będzie niepotrzebną stratą przestrzeni. Do małej kuchni warto też wybrać węższą, ale wyższą lodówkę oraz jednokomorowy zlewozmywak.

Wąska kuchnia w kształcie I
IKEA

Stosując rozwiązania słupkowe w wąskiej kuchni, należy pamiętać, by kolumn nie było więcej niż dwie (jedna z zabudowaną lodówką, druga na przechowywanie). Najlepiej jest też umiejscowić je tuż przy drzwiach do kuchni, tak aby od wejścia wzrok kierował się do mniej zastawionej części kuchni.

Decydując się na szafki wiszące nad blatami, raczej nie powinno się wybierać takich, które będą sięgać bezpośrednio do sufitu. Lepiej zostawić na górze nieco wolnej przestrzeni. Dzięki temu zabudowa będzie wyglądała mniej topornie.

Warto stosować też odkryte półki. Są tak samo ustawne, jak szafki z drzwiczkami, a dają wrażenie większej przestrzeni i delikatności. Podobny efekt można również uzyskać, zawieszając oszklone witrynki.

W wyjątkowo ciasnych pomieszczeniach warto także zrezygnować z dużych uchwytów nawierzchniowych na rzecz mniejszych i bardziej wtapiających się w tło. Dzięki temu, przechodząc obok mebli, nie będzie się o nic zahaczać. Warto także zapoznać się z możliwością otwierania frontów do góry, a nie do boku. To pozwala oszczędzić miejsce i nie blokuje przestrzeni dla innych domowników.

Stosując układ L, warto pomyśleć także o maksymalnym wykorzystaniu narożników zabudowy i wybrać szafki z karuzelą. To rozwiązanie pozwala przesuwać poszczególne półki w pionie i obracać je, by ułatwić sobie dostęp do schowanych w rogu rzeczy.

 
Wąska kuchnia w kształcie I porady
IKEA

Pomysł na praktyczną wąską kuchnię – jakie fronty

Małe kuchnie mogą wyglądać na zagracone, gdy do aranżacji włączy się zbyt wiele detali. Im więcej szczegółów na frontach szafek, tym bardziej przytłoczony może być efekt końcowy. Warto więc zdecydować się na gładkie i proste fronty bez zdobień, ornamentów i uchwytów.

 


Wąska kuchnia w kształcie “I” i “L”– jak zaprojektować i urządzić?
IKEA

Najlepiej sprawdzą się szafki na wysoki połysk. Błyszcząca tafla sprawi, że wnętrze wyda się jaśniejsze i bardziej przestronne. To wrażenie można zwiększyć jeszcze bardziej, wybierając fronty w jasnych kolorach – białych, beżowych lub pastelowych.

 W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się także szkliwione fronty, które ładnie odbijają światło, co optycznie powiększa kuchnię.

 Jeśli chodzi o żywe i bardziej zdecydowane barwy, to lepiej zastosować je na ścianach. Umieszczając wyrazisty odcień w tle za szafkami, stworzymy wrażenie głębi i większej przestrzeni. Stosując go na przeciwległej pustej długiej ścianie, także można uzyskać efekt oddalenia.

 Osoby z większym wyczuciem, bardziej zaawansowane w projektowaniu własnych wnętrz, mogą się też pokusić o umieszczenie w pomieszczeniu kilku frontów ozdobnych (na przykład fazowanych). Jeśli będą one stanowiły jedyną dekorację wnętrza, nie powinny dać przytłaczającego efektu. Różnica faktur między gładkimi a ozdobnymi szafkami może nadać designowi wielowymiarowości, co odciągnie uwagę od zaburzonych proporcji wnętrza.


Wąska kuchnia w kształcie “I” i “L”– jak zaprojektować i urządzić?

Wąska kuchnia z oknem i bez okna – jakie oświetlenie

Jeśli do pomieszczenia wpada choć trochę światła dziennego, należy je wykorzystać i pozwolić mu rozchodzić się swobodnie po kuchni. Nie powinno się zabudowywać okna szafkami. Zamiast tego wysoką zabudowę należy powiesić na ścianie do okna prostopadłej. Dzięki temu dobrze oświetlone będą zarówno blaty tuż pod nim, jak i te umiejscowione poprzecznie.

Oczywiście niezbędne będzie też wydajne oświetlenie sztuczne. W kuchni spędza się dużo czasu. Praca jest precyzyjna i wymaga dobrej widoczności, dlatego najlepiej zdecydować się na halogeny sufitowe i dodatkowe oświetlenie pod szafkami, które będzie kierować światło wprost na miejsce robocze. Jest to dobre rozwiązanie również w przypadku, gdy w kuchni nie ma okna.

W małych pomieszczeniach nie zaleca się stosowania lamp punktowych. Nie oświetlają one wnętrza równomiernie. Duże abażury i kinkiety mogą też optycznie zmniejszać przestrzeń kuchni, szczególnie gdy mamy do czynienia z nisko zawieszonym sufitem.


Wąska kuchnia w kształcie “I” i “L”– jak zaprojektować i urządzić?
IKEA


Wąska kuchnia w kształcie L
IKEA

Nowoczesna wąska kuchnia – jakie kolory i wzory

W wąskiej kuchni najłatwiej jest pracować z jasną i stonowaną paletą kolorystyczną. Świetnie sprawdzają się aranżacje monochromatyczne, szczególnie utrzymane w bieli. Wyglądają lekko i nie przytłaczają, nawet jeśli przestrzeń jest mocno zabudowana szafkami. Ponadto dobrze prezentują się beże, delikatne szarości i pastele.


Wąska kuchnia w kształcie “I” i “L”– jak zaprojektować i urządzić?
IKEA

Chcąc zastosować wzór na podłodze lub ścianie, warto zastanowić się nad graficznymi deseniami – pasami lub zygzakami. Namalowane poziomo na krótszej ścianie pomieszczenia skorygują jego proporcje. Dzięki temu kuchnia nie będzie się już wydawać taka wąska i niewymiarowa.

Podobny efekt można uzyskać, umieszczając wzór na podłodze. Kafelki ułożone w skośną szachownicę lub pasy w maksymalnie kontrastowych kolorach (najlepiej bieli i czerni) optycznie poszerzą przestrzeń.

Pomysł na wąską kuchnię z fototapetą

Dobrym rozwiązaniem w małej i wąskiej kuchni jest fototapeta. Umieszczona z szafkami doda głębi i wymiarowości przestrzeni, natomiast położona na przeciwległej, pustej ścianie da wrażenie powiększenia pokoju i zadziała trochę jak lustro.

Trzeba jednak pamiętać, że z ilością fototapety nie należy przesadzać. W wąskim wnętrzu powinna znajdować się tylko na jednej ścianie. Nie warto wybierać też motywów zbyt szczegółowych i bardzo ciemnych. Najlepsze będą tapety przedstawiające jasne i duże otwarte przestrzenie, przykładowo widok na morze albo miasto z lotu ptaka.

Wąska kuchnia w kształcie L porady
IKEA

Wąska, długa kuchnia – jaka podłoga

By optycznie powiększyć wąską i niedużą przestrzeń kuchni, należy pozostawić jak największą część podłogi widoczną i niezastawioną. Gdy szafki ułożone są na kształt litery L lub tylko wzdłuż jednej ze ścian, warto podkreślić pozostałą na dole pustą przestrzeń kontrastowym lub wyrazistym kolorem. Wówczas będzie się ona bardziej rzucała w oczy i pogłębiała wrażenie dodatkowej przestrzeni.

Dobrym rozwiązaniem będą także desenie – poziome pasy, zygzaki, fale, kształty układające się horyzontalnie, a nawet szachownice. Ważne, by wzory były ułożone równolegle do krótkiej ściany kuchni. Jedynie wówczas uda się optycznie wyrównać proporcje wnętrza.

Z kolei, decydując się ustawienie szafek wzdłuż obu długich ścian pomieszczenia, należy odciągnąć wzrok od wąskiego pasa podłogi między nimi. Kolor klepki lub kafelków powinien być możliwie jak najbardziej zbliżony do koloru ścian i szafek, by nie pogłębiać efektu ciasnoty.

Dodatki, które sprawią, że mała, wąska kuchnia wyda się większa

Bibeloty mogą zagracić małe pomieszczenie. Jednak zastosowanie kilku umiejętnie wybranych drobiazgów pomoże w uzyskaniu wrażenia większej przestrzeni. Wystarczy wybrać dodatki, które będą dobrze odbijać światło. Może to być szklany wazon, srebrna misa na owoce, albo błyszczące garnki powieszone na jednej ze ścian.

Lustrzane powierzchnie dodadzą też kuchni efektu glamour. Będzie wyglądała jeszcze efektowniej, jeśli poza błyszczącymi akcesoriami w aranżacji znajdą się chromowane sprzęty AGD, szafki ze szklanymi drzwiczkami oraz fronty i blaty na wysoki połysk.

Wąska kuchnia w kształcie “I” i “L”– jak zaprojektować i urządzić?

Artykuł powstał we współpracy z IKEA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl