Wielkanocne zwyczaje i tradycje

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Robienie kolorowych pisanek to tradycja wielkanocna.
Robienie kolorowych pisanek to tradycja wielkanocna. aleksandra85foto Pixabay
Wielkanoc to jedno z najważniejszych Świąt dla Chrześcijan obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Przygotowania do nich trwają na długo przed ich rozpoczęciem.

Do tych Świąt większość Polaków bardzo skrupulatnie się przygotowuje. Jest wiele tradycji z nimi związane, np.:

  • Palemki na szczęście – tradycja mówi, że po poświęceniu palemek należy zbić nimi lekko domowników co ma zapewnić im szczęście na cały rok, a połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo.
  • Świąteczne porządki – mają przegonić zimę oraz zło i choroby.
  • Topienie Judasza – młodzi chłopcy ze starych ubrań i słomy robili kukłę, którą później topili. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.
  • Wielkie grzechotanie – w momencie, kiedy milkły dzwony rozlegał się dźwięk kołatek, dzieci biegały po wsi i hałasowały.
  • Pogrzeb żuru – w ostatnie dwa dni postu gary żuru wylewano na ziemię – potrawę, którą spożywano przez cały post
  • Wieszanie śledzia – podobnie jak z żurem z wielką pompą rozstawano się ze  śledziem – przybijano go gwoździem do drzewa.
  • Święconka – święcenie siedmiu pokarmów, które niesiemy do kościoła w odpowiednio przygotowanym koszyczku.
Jedną z tradycji wielkanocnych jest poszukiwanie zajączka.
Jedną z tradycji wielkanocnych jest poszukiwanie zajączka. stux pixaday
  • Specjalnie dla dziewcząt – obmycie twarzy w Wielką Sobotę wodą, w której gotowały się jajka na święconkę miała zagwarantować nieskazitelną cerę bez piegów i mankamentów.
  • Wielka Niedziela – dzień radości – petardy i bijące dzwony miały wszystkich obudzić. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.
  • Lany poniedziałek – oblana panna wodą w tym dniu miała duże szanse na zamążpójście, ta która się obraziła to nieprędko znalazła męża. Jednak, aby nie zostać oblaną, Panna mogła wykupić się podarowując pisankę. Chłopiec, który podarował pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że jest nią zainteresowany,
  • Szukanie zajączka – po śniadaniu odbywała się wspólna rodzinna zabawa pt: szukanie zajączka.
  • Wielkanocne jajo to symbol życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość.

Oprócz tych wszystkich tradycji każda Pani domu powinna przygotować stół wielkanocny elegancko i schludnie. To wokół niego zbiera się cała rodzina, aby celebrować te święta. Pamiętajmy, że zastawa to nie wszystko…skupmy się na wiosennych barwach i na ciekawych elementach dekoracyjnych. Wielkanoc to święta pełne koloru i barw więc na stole powinno pojawić się wiele soczystej zieleni i żółci. Dodatkowo można wzbogacić je kolorowymi pisankami, króliczkami i kurczaczkami. Oto kilka propozycji:

 

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl