Problem garbienia się lub przyjmowania innych nietypowych pozycji ciała podczas wykonywania standardowych prac kuchennych jest doskonale znany większości z nas. Wszystko dlatego, że jeszcze do niedawna nie było innej możliwości, jak montaż powierzchni roboczej na szafkach stojących o wysokości 82 cm. To najbardziej typowy wymiar szafek, w którym większość produktów gotowych dostępna jest także i dziś. Jednak oprócz nich, nabyć można też szafki robione na zamówienie, które nie muszą być objęte żadnymi standardami. To właśnie dzięki temu możemy indywidualnie dopasowywać wysokość blatu do indywidualnych potrzeb, czyli głównie wzrostu.
Standardowa wysokość szafek kuchennych
Jak zostało to już wspomniane standardowa stojąca szafka kuchenna ma wysokość 82 cm (72 cm korpus i 10 cm cokół). Wymiar ten został ujednolicony przez producentów mebli, ponieważ pozwala na umieszczenie w zabudowie większości dostępnych na rynku sprzętów AGD. Uwzględniając taką właśnie wysokość szafek oraz grubość, w jakiej najczęściej występują blaty kuchenne (3 – 4 cm) – powierzchnia robocza znajduje się w oddaleniu 85 – 86 cm od poziomu podłogi.
Niestety taki wymiar nie jest odpowiedni dla każdego z nas. O ile mogą chwalić go sobie osoby o wzroście około 165 cm, o tyle dla tych, którzy mierzą 180 cm i więcej, powierzchnia robocza będzie umiejscowiona zbyt nisko. Bardziej odpowiedni jej poziom to około 90 cm od podłogi. Należy też jednak pamiętać, że nawet wysokie osoby nie powinny korzystać z blatów zlokalizowanych wyżej niż 90 cm. Na takiej wysokości montuje się bowiem blaty barowe, przy których jada się na stojąco lub siada na specjalnych wysokich hokerach.
Indywidualna i idealna wysokość szafek kuchennych
Przy zleceniach na meble robione na wymiar nie ma żadnego problemu z dostosowaniem wysokości szafek kuchennych do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Wystarczy, że wytwórca dopasuje odpowiednio wysokość korpusów dolnych szafek. Niekiedy wysokość mebli reguluje się też poprzez zastosowanie wyższych bądź niższych nóżek. Jednak decydując się na nóżki wyższe niż 10 cm trzeba zdawać sobie sprawę, że meble mogą stracić na wyglądzie.
A jaka wysokość szafek kuchennych jest najwłaściwsza? Nie wszyscy wiedzą jak to ocenić, dlatego przedstawiamy metodę, którą posługują się profesjonalni projektanci wnętrz. Wystarczy, że staniemy w wyprostowanej pozycji przy jednej ze ścian kuchennych. Zginamy ręce w łokciach, tak by przedramię znajdowało się równolegle do podłogi. Teraz niech druga osoba zmierzy odległość pomiędzy podłogą i naszym przedramieniem. Od uzyskanego wymiaru należy odjąć 15 – 20 cm. Blat idealnie dopasowany do naszego wzrostu powinien znajdować się właśnie na takiej wysokości.
Blat kuchenny na różnych poziomach – czy to dobry pomysł?
Warto zdawać sobie sprawę, że różne czynności w kuchni wymagają różnej wysokości blatu. Prace, które wykonuje się poprzez nacisk rąk (np. wyrabianie ciasta, wałkowanie, itp.) będą dla nas łatwiejsze jeśli blat będzie znajdował się stosunkowo nisko, tj. jakieś 85 – 90 cm od podłogi. Również mieszanie i ucieranie będzie wymagało od nas mniej wysiłku, gdy blat znajdzie się na wysokości do 90 cm. Jednak już krojenie, siekanie, obieranie warzyw, zmywanie naczyń i inne standardowe prace kuchenne najwygodniej będzie nam wykonywać na blacie wyższym niż 90 cm.
Czy wskazane różnice dyktują konieczność montażu blatu na zróżnicowanych poziomach? Jeszcze do niedawna nikt nawet nie pomyślałby o takim rozwiązaniu. Aktualnie jest ono dopuszczalne i możliwe w realizacji, ale pod pewnymi warunkami. Blatu na różnych wysokościach nadal nie montuje się w kuchniach o ograniczonej powierzchni użytkowej, gdzie ważny jest każdy centymetr powierzchni roboczej. Mała kuchnia urządzona w sposób „stopniowy” nie byłaby bowiem ergonomiczna, a ponadto pomieszczenie nie wyglądałoby dobrze. Jednak większe przestrzenie kuchenne – zwłaszcza otwarte i wyposażone w wyspę z powodzeniem można aranżować tak, by mogły z nich wygodnie korzystać osoby o różnym wzroście i innych potrzebach. W takich przypadkach projekty ze zróżnicowanymi poziomami blatów są bardzo udane pod względem wizualnym i nie sprawiają większych problemów podczas realizacji.
Szafki kuchenne wiszące – na jakiej wysokości je montować?
Szafki wiszące zwykle są płytsze niż stojące i blat, dzięki czemu nie utrudniają prac kuchennych nawet wówczas, gdy wiszą nieco niżej niż nakazują to standardy. A standardowa odległość pomiędzy powierzchnią blatu, a górnymi szafkami wynosi około 55 – 60 cm. Na takiej wysokości zalecają wieszać szafki projektanci, ale oczywiście nie jest to sztywną normą. Głównie chodzi przecież o to, by swobodnie dosięgać do górnych półek mebli i móc wykorzystywać je tak samo funkcjonalnie, co pozostałe przestrzenie do przechowywania. Dlatego też także i wysokość szafek kuchennych wiszących warto dostosowywać do swojego wzrostu. Kuchnia nie straci przez to na wyglądzie, a będzie dla nas po prostu wygodniejsza.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?