Wyspy sufitowe

Redakcja
Wyspy sufitowe są skutecznym rozwiązaniem w budynkach, w których ze względu na ograniczone warunki techniczne nie można zamontować tradycyjnego sufitu podwieszanego. Poprawią one komfort akustyczny i zapewnią odpowiednią cyrkulację energii cieplnej w pomieszczeniach.

Poprawa akustyki w obiektach, w których zastosowano nietypową konstrukcję dachu (np. szklany) lub takich, gdzie występują ograniczenia związane z zagospodarowaniem stropu (np. przez wykorzystywanie masy termicznej) jest utrudniona, ponieważ wymaga specjalnych rozwiązań. Identyczna sytuacja występuje w budynkach wpisanych do Krajowego Rejestru Zabytków. Instalacja wysp sufitowych w odpowiedniej konfiguracji, pozwoli zmniejszyć czas pogłosu w pomieszczeniu bez nadmiernego obciążania stropu, jednocześnie zapewniając do niego swobodny dostęp.

Wyspy sufitowe

Ciszej!

W budownictwie coraz częściej wykorzystuje się materiały twarde - szkło czy beton, które odbijając fale dźwiękowe, zwiększają czas pogłosu i utrudniają zrozumienie mowy. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w dużych obiektach, gdzie wielu ludzi przebywa w jednym pomieszczeniu.

- Wyspy sufitowe pochłaniają fale dźwiękowe padające na ich powierzchnię z obu stron. Dzięki temu nawet te o niewielkich rozmiarach są w stanie znacząco zredukować hałas - mówi Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.

Istotne w procesie optymalizowania warunków akustycznych wnętrz jest również odpowiednie rozmieszczenie takich absorberów. Instalując je bezpośrednio nad danym obszarem, np. biurkiem, można znacząco wyciszyć to miejsce. Ważny jest zarówno odpowiedni dobór wysokości, jak i rozmiar płyty, co w efekcie zapewni skuteczne pochłanianie powstających fal. Wyspy sufitowe można też stosować jako uzupełnienie pełnego sufitu akustycznego, gdy aktualne parametry pochłaniania dźwięku nie są wystarczające.

Oszczędniej

Sposób montażu absorberów korzystnie wpływa też na cyrkulację powietrza. W obiektach, w których wykorzystuje się masę termiczną stropu, można efektywnie dostosowywać temperaturę pomieszczenia, rozprowadzając nagromadzone ciepło. Zaletą jest również poprawa oświetlenia - żarówki o białym kolorze mogą odbijać nawet do 80 proc. światła, co przy większych powierzchniach zredukuje znacząco koszty energii elektrycznej. Płyty wykonane z wełny mineralnej nie absorbują też wilgoci, dlatego para nie wpływa na ich kształt czy strukturę. Najważniejsze jednak, że uniemożliwiają rozwój grzybów oraz innych, szkodliwych mikroorganizmów.

Łatwo

Instalacja absorberów jest bardzo prosta i szybka.

- Wyspy sufitowe można podwieszać pod różnymi kątami. Nie ma również dokładnych wytycznych co do ich liczby. Dzięki temu projektanci skutecznie wykorzystują je do tworzenia oryginalnych aranżacji - mówi ekspert z Rockfon.

Minimalistyczne wykończenie płyt pozwala dopasować je do istniejącego już sufitu modularnego lub gipsowego, dlatego absorbery można z łatwością wkomponować do większości stylów architektonicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl