Zadbaj o jakość powietrza w sezonie grzewczym

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Daria Shevtsova Pexels.com
Jakość powietrza ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Zdarza się, że podczas sezonu grzewczego jest ono zbyt suche. Jest są sposoby, żeby sobie poradzić z tym problemem.

Jakość powietrza w sezonie grzewczym

Na jakość powietrza w dużym stopniu wpływa poziom jego wilgotności. Co ważne, nie może on być ani za niski, ani zbyt wysoki. Niestety w sezonie grzewczym zdarzają się problemy, bo grzejniki wysuszają powietrze. Jednak w tym okresie możemy mieć problem również ze zbyt wysokim poziomem wilgoci. Najkorzystniej, kiedy w pomieszczeniach utrzymuje się wilgotność na poziomie 40-60%.
– Prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić od 40 do 60%. Przekroczenie górnej granicy może spowodować pojawienie się  pleśni i  grzybów. Dlatego tak ważne jest wyśrodkowanie tego wyniku i ustawienie optymalnego poziomu. Możemy to sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia - higrometru. Jednak nie musimy specjalnie kupować takiego sprzętu, ponieważ większość dostępnych dzisiaj nawilżaczy ma wbudowany higrometr, kontrolę wilgotności i zegar, który pozwala ustawić odpowiedni czas działania – tłumaczy Romuald Rydz ekspert z firmy Dr Care.

Odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu pomoże nam osiągnąć regularne wietrzenie (co najmniej 2-4 razy dzienni po 5 minut) oraz sprawnie działająca wentylacja. Bardzo ważne jest też, żeby nie przegrzewać pomieszczeń – odpowiednia temperatura to 20-22°C, a do spania nawet niższa (18-19°C). Cieplej powinno być jedyni w łazience (ok. 25°C).

Zbyt suche powietrze w domu

W sezonie grzewczym może szczególnie nam dokuczać zbyt wysuszone powietrze. Ma ono negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – powoduje suchy kaszel, katar, bóle głowy i zatok, napięcie nerwowe, zmęczenie, brak koncentracji, problemy ze snem, swędzącą skórę, pękanie ust, uczucie suchego gardła szczególnie odczuwalne po nocy, pieczenie oczu.
Dlatego trzeba zadbać o nawilżenie powietrza. Możemy do tego celu wykorzystać specjalne naczynia na wodę, które wiesza się na kaloryferze. W pewnym stopniu pomaga też suszenie prania, czy wieszanie mokrego ręcznika na grzejniku. Skutecznym sposobem jest zastosowanie specjalnego nawilżacza powietrza. Są to urządzenia łatwe w obsłudze, a poza nawilżeniem powietrza mają różne funkcje dodatkowe (np. jonizacji powietrza).

Nawilżacze powietrza

Nowoczesne nawilżacze powietrza najczęściej są obsługiwane za pomocą wygodnego panelu dotykowego (lub pilota), który pozwala skorzystać z różnych funkcji. Poza wspomnianą jonizacją powietrza, może to być np. możliwość ustawienia czasu działania (od 1 do kilkunastu godzin), czy funkcja utrzymywania wilgotności na ustalonym poziomie.
Takie nawilżacze, znacznie skuteczniej nawilżają powietrze niż pojemniki z wodą, wieszane na kaloryferze. Co ważne – również bardziej równomiernie rozprowadzają wilgotne powietrze. Dodatkowo mogą służyć do aromaterapii – wystarczy wkropić odpowiedni olejek eteryczny (one nie tylko ładnie pachną, ale mają właściwości zdrowotne i antyseptyczne).
Nawilżacze także jonizują powietrze. Podczas wytwarzania pary wodnej powstają jony ujemne (aniony), które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.

Zbyt dużo wilgoci w powietrzu

Zdarza się, że w sezonie grzewczym mamy problem z nadmiarem wilgoci. Jest on niebezpieczny, bo prowadzi do rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii. Problemy z nadmiarem wilgoci wynikają z tego, że nasze mieszkania stają się coraz bardziej szczelne, a zimą – obawiając się wychłodzenia, rzadziej otwieramy okna. To jednak błąd. W naszych domach codziennie do powietrza trafia kilka litrów wody – dzieje się tak na skutek codziennych czynności (pranie, gotowanie, mycie, a nawet oddychanie). Jeśli ta wilgoć nie jest odprowadzana, grożą nam poważne problemy. Skąd wiadomo, że wilgoci jest zbyt dużo? Jasną oznaką są zaparowane od wewnątrz okna. Ale nadmiaru wilgoci stosunkowo łatwo się pozbyć. W tym celu wystarczy regularne wietrzenie, dobrym pomysłem są też nawiewniki okienne, pozwalające na stałą wymianę powietrza (w takie nawiewniki można wyposażyć posiadane już okna). Zadbajmy też o to, żeby wentylacja działała sprawnie. W żadnym przypadku nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych! Jeśli wieje z nich zimne powietrze, to znak, że wentylacja nie działa prawidłowo – zbyt mało powietrza jest dostarczane do domu i został odwrócony ciąg. Rozwiązaniem tego problemu nie jest zatkanie kratki, ale częstsze otwieranie okna. Jeśli będziemy mieszkanie wietrzyć po kilka minut, nie musimy się obawiać poważnego wychłodzenia.

Zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w naszych domach wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Warto więc zadać sobie odrobinę wysiłku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl