Mieszkanie do wynajęcia – jak je urządzić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W celu wynajęcia mieszkania należy odpowiednio je umeblować, aby było atrakcyjniejsze dla wynajmującego
W celu wynajęcia mieszkania należy odpowiednio je umeblować, aby było atrakcyjniejsze dla wynajmującego tomasines Pixabay.com
Polacy kupują mieszkania nie tylko dla siebie, ale także pod wynajem. O tym jak szybko oddamy nieruchomość w ręce najemcy zadecyduje jednak wysokość czynszu zdeterminowana przez dobrą lokalizację, ale i odpowiednio zaaranżowane wnętrze.

Lokowanie kapitału w nieruchomości można już śmiało rozpatrywać w kategorii inwestycji długoterminowych. Cena za jaką będziemy wynajmować nabyte mieszkanie może okazać się godnym źródłem dochodu. Po kilku latach wynajmowania lokalu można go odświeżyć i sprzedać z zyskiem na rynku wtórnym. A chętnych do zamieszkania w cudzym lokalu nie brakuje zwłaszcza w dużych miastach w których znajdują się najważniejsze centra biznesowe i ośrodki akademickie w Polsce. Kto i za ile zdecyduje się wynająć od nas mieszkanie w znacznym stopniu przesądzi jego wykończenie.

Zdefiniowany najemca

W sprawnym poszukiwaniu przyszłego lokatora wysokość czynszu odgrywa kluczową rolę. O tym na jakim poziomie ukształtuje się ostateczna cena najmu i z jakim powodzeniem będzie cieszyć się nasza oferta zadecyduje wiele czynników. Największy wpływ na atrakcyjność naszej nieruchomości oddawanej pod wynajem ma z pewnością dogodna lokalizacja. Studencki i biznesowy charakter miasta sprawia, że popyt na mieszkania przeznaczone pod wynajem jest znacznie większy w dużych aglomeracjach. W skali miasta natomiast zainteresowanie skierowane jest praktycznie na lokale w centrum lub w okolicy łatwo z centrum skomunikowanej. Bywa, że nasz budżet nie pozwala na zakup mieszkania blisko centrum bądź w innym strategicznym dla danej grupy odbiorców miejscu. Wtedy przyszłego lokatora musimy przekonać ciekawie i funkcjonalnie wykończonym wnętrzem. Dobre pierwsze wrażenie może zaowocować nie tylko szybszym znalezieniem najemcy ale także pozwoli nam negocjować wyższą stawkę czynszu. Podwyższony standard wykończenia mieszkania przełoży się więc proporcjonalnie na większe zyski z najmu. Nie warto jednak bawić się w droższe wykańczanie mieszkania jeśli znajduje się ono w nieatrakcyjnej dzielnicy lub zapuszczonym budynku, gdyż nie przełoży się to na wyższą cenę najmu.

Przygotowując mieszkanie pod wynajem musimy urządzić je w sposób praktyczny, schludny, najlepiej niewielkim kosztem i nakładem pracy oraz tak aby szybko zainteresowało potencjalnego najemcę. Grupę docelową powinniśmy określić już na wstępnym etapie przygotowywania oferty wynajmu. To komu będziemy wynajmować mieszkanie zależy chociażby od naszych preferencji, lokalizacji czy metrażu. Właściwie zdefiniowany przyszły najemca pozwoli nam trafnie urządzić mieszkanie. Z reguły osobami poszukującymi mieszkania do wynajęcia są ludzie młodzi rozpoczynający karierę zawodową, studenci i absolwenci czy młode małżeństwa, których jeszcze nie stać na własne mieszkania. Dlatego ważne aby stworzyć odpowiednie warunki zarówno do pracy, gotowania jak i odpoczynku.

Praktyczny minimalizm, modny uniwersalizm

Mieszkanie urządzane pod wynajem musi trafiać w przeciętne gusta przyszłych lokatorów. Dlatego najlepiej sprawdzi się uniwersalny design.
Mieszkanie urządzane pod wynajem musi trafiać w przeciętne gusta przyszłych lokatorów. Dlatego najlepiej sprawdzi się uniwersalny design. Komandor

Decydując się na oddanie mieszkania pod wynajem musimy liczyć się z rotacją lokatorów. Zmiany najemców wiążą się często z kolejnymi  liftingami i drobnymi remontami, dlatego warto zaprojektować mieszkanie uniwersalnie. Wnętrze powinno być nowoczesne, modne ale jednocześnie dopasowane do gustu i potrzeb przeciętnego lokatora. Zaniedbane, utrzymane w stylu z minionej epoki mieszkanie może nie zachwycić nawet najmniej wymagających najemców. _
– Najbezpieczniej będzie stworzyć stonowane, względnie eleganckie, funkcjonalne wnętrze o neutralnej kolorystyce. Neutralne kolory mebli i ścian pozwolą przyszłym domownikom na dowolne kombinacje i zestawienia elementów dekoracyjnych – _sugeruje Katarzyna Drabik projektantka wnętrz. Jasne barwy – odcienie beżu, szarości, kolor kremowy, sprawiają, że wnętrze optycznie zyskuje na przestrzeni oraz wzbudzają poczucie czystości. Nie należy przesadzić z dekoracjami i udziwnieniami, najlepiej unikać więc intensywnych jaskrawych kolorów. Nie narzucajmy ani preferowanego przez nas stylu ani naszego gustu.  Dobór elementów ozdobnych i dodatków powinniśmy pozostawić  najemcom tak aby sami nadali mieszkaniu osobliwy charakter i czuli się w nim komfortowo.

Minimalizm i prostota to trend którym powinniśmy się zdecydowanie kierować aby dotrzeć do największej grupy zainteresowanych. Mieszkanie urządzane pod wynajem musi trafiać w przeciętne gusta przyszłych lokatorów. Dlatego najlepiej sprawdzi się uniwersalny design.
 Na ogół popełnianym przez właścicieli błędem jest przesadne umeblowanie. Nadmiar mebli i rupieci zaburza porządek i najczęściej tworzą zbędną zbieraninę _– przestrzega Monika Szczęsny projektantka wnętrz. Mieszkanie przeznaczone pod wynajem powinno oferować najemcy przynajmniej umeblowaną i wyposażoną kuchnię, urządzoną łazienkę oraz sprytnie zagospodarowane miejsce do przechowywania rzeczy. _Jeśli nasz budżet nie pozwala na zakup konkretnych mebli poprzestańmy na dobrze zaprojektowanej szafie wnękowej – dodaje.

Opłacalna inwestycja

Kluczowe znaczenie ma fakt czy lokum nabyliśmy na rynku wtórnym czy pierwotnym. Nowe mieszkania nie będą wymagały bowiem generalnego remontu i odświeżenia. Co więcej, urządzona kuchnia i łazienka to już standard w większości mieszkań z rynku pierwotnego. W przeciwieństwie do nieruchomości zakupionych od poprzedniego jej użytkownika. W tym przypadku priorytetem powinno być dla nas sprawdzenie i ewentualna naprawa stanu technicznego rozmaitych elementów wyposażenia. Nie warto lekceważyć wszelkich usterek i zaniedbań. Jako właściciel nieruchomości ponosimy bowiem odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób w nim mieszkających.

Często właściciele pozostawiają mieszkanie nieumeblowane dając wolną rękę najemcom. Uzupełnienie lokum możemy wtedy zlecić przyszłym lokatorom. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny na krótką metę wyjdziemy na tym najlepiej. Jednak traktując wynajem mieszkania jako długoterminową inwestycję, szukając najemcy na kolejne lata powinniśmy zastanowić się nad pełnym umeblowaniem czterech kątów. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem musi się zatem opłacać, dlatego projektanci wnętrz sugerują zastosowanie wyposażenia trwałego i solidnego.
_– Nie warto oszczędzać zwłaszcza na meblach. Porządne wykończenie i odporne na zniszczenia meble pozwolą nam na unikanie kupna nowych mebli po każdej zmianie najemcy – _sugeruje Katarzyna Drabik projektantka wnętrz. _– Z drugiej strony jeśli zależy nam na wymagającym kliencie zadbajmy o wysoką jakość materiałów wykończeniowych – _dodaje.

Inwestycja w meble do mieszkania do wynajęcia być może się nie zwróci, ale z pewnością nie trzeba będzie ich wymieniać przy zmianie lokatorów.
Inwestycja w meble do mieszkania do wynajęcia być może się nie zwróci, ale z pewnością nie trzeba będzie ich wymieniać przy zmianie lokatorów. Komandor

Źródło utrzymania

Sprzedaż mieszkań nadal rośnie a biura deweloperskie notują jedne z lepszych wyników. Kupowaniu mieszkań zdecydowanie sprzyja duża podaż nieruchomości na rynku mieszkaniowym oraz tanie kredyty hipoteczne będące wynikiem postępującej obniżki poziomu stóp procentowych. Oprocentowanie depozytów w 2013 roku z miesiąca na miesiąc sukcesywnie spadało dając powody Polakom do wycofywania oszczędności z lokat. Spadło także zainteresowanie obligacjami. Jednocześnie utrzymujące się na niezmienionym poziomie a niekiedy nawet wyższe niż w latach ubiegłych stawki najmu, w połączeniu ze spadkiem rentowności lokat bankowych sprawiły, że klienci zdecydowali się nabywać mieszkania w celach inwestycyjnych. Przychód otrzymywany z tytuły wynajmu nieruchomości szczególnie jeśli wynajmujemy więcej niż jeden lokal jest często porównywalny do średniej pensji pracownika na stanowisku menadżerskim. Wynajmowanie mieszkań stało się zatem już nie tylko inwestycją na przyszłość, zabezpieczeniem emerytalnym, alternatywą do lokaty ale także sposobem zarabiania na życie. Z tytułu wynajmu możemy czerpać satysfakcjonujące zyski wpływające co miesiąc na nasze konto. Regularne przychody od najemców możemy przeznaczać chociażby na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego właśnie w celu kupienia mieszkania. Czynsz za wynajem może również pokrywać koszty związane z ewentualnym remontem. Jeśli nie wiążą nas żadne zobowiązania kredytowe z wynajmu możemy się po prostu utrzymywać. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl