
Najwięcej odpadów produkujemy w kuchni, dlatego to w niej najlepiej zorganizować miejsce do prowadzenia selektywnej zbiórki. Zacznijmy od wydzielenia miejsca na składowanie odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia oraz na te podlegające recyklingowi. Blisko zlewozmywaka umieśćmy oddzielny, większy kosz na śmieci zmieszane, nienadające się do recyklingu, takie jak tłusty czy zabrudzony papier czy resztki wędlin, mięsa i ryb. Na odpady organiczne, czyli np. resztki warzyw, owoców, fusy z kawy czy herbaty przyda się oddzielny kosz, który ze względów higienicznych powinien być wyposażony w pokrywkę. Pamiętajmy, aby odpady przeznaczone do ponownego przetworzenia, były oczyszczone i suche. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca pod zlewem, pojemniki możemy umieścić np. w jednej z dolnych szafek kuchennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu segregacja będzie mniej czasochłonna i bardziej komfortowa.
– Dobór różnego rodzaju pojemników pozwoli nam łatwo oddzielić od siebie poszczególne frakcje. Świetnie sprawdzą się tu systemy do segregacji składające się z różnej wielkości plastikowych koszy, które w łatwy sposób można dopasować do przestrzeni pod zlewem, ale nie tylko – jeżeli umieścimy je na specjalnej wysuwanej tacy, łatwiej będzie je wyjąć i przenieść z miejsca na miejsce – mówi Robert Kowalski, Kierownik działu Mebli Kuchennych IKEA Kraków.


Nie bez znaczenia jest też wielkość pojemników, które dobrze jest dopasować do ilości produkowanych odpadów. Kosze na odpady, których wyrzuca się najwięcej, powinny być największe i łatwo dostępne. Warto też odpowiednio opisać poszczególne pojemniki, na przykład poprzez umieszczenie na nich naklejek, tak aby wszyscy domownicy wiedzieli, które odpady gdzie wyrzucać.
Jak segregować śmieci, gdy brakuje miejsca w kuchni
Nawet jeżeli przestrzeń w kuchni mamy dość ograniczoną, wcale nie musimy rezygnować z segregacji śmieci. Czyste i suche odpady są bezzapachowe, dlatego pojemniki i torby z posortowanymi elementami możemy przechowywać np. na korytarzu, w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy na balkonie.

– Specjalne systemy do przechowywania odpadów z frakcji suchej, czyli papieru, metalu, tworzywa sztucznego i szkła, mogą być umieszczone w dowolnej szafce. Na przykład kosze z serii Rarionell dopasowane są rozmiarem do szafek o szerokości 40, 60 lub 80 cm. Z kolei pojemniki Sortera z praktyczną przykrywką otwieraną od frontu można ustawiać jeden na drugim - mówi Robert Kowalski. - Sporo miejsca zaoszczędzimy też dzięki zawieszanym na ścianie pojemnikom Retur czy torbom do sortowania odpadów suchych Dimpa – dodaje.
Podczas segregowania pamiętajmy o oddzieleniu od siebie elementów wykonanych z różnych materiałów i o zgniataniu plastikowych butelek. Znajdźmy też miejsce na składowanie odpadów niebezpiecznych, takich jak baterie czy przeterminowane leki, które powinniśmy oddawać do specjalnych punktów zbiórki selektywnej.


W sklepach (np. marketach budowlanych) znajdują się specjalne stacje segregacji odpadów. Można tam wrzucać zużyte baterie, świetlówki i drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny.

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?