Spis treści
Aranżacja małego salonu ze stołem
Zaprojektowanie niewielkiego salonu stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ powinien on spełniać kilka funkcji – jadalni, pokoju dziennego, sypialni czy gabinetu. Musimy się zastanowić, jak wydzielić w tym niedużym pomieszczeniu strefę wypoczynku, kącik jadalny czy miejsce do pracy zdalnej, aby znalazło się miejsce na wszystkie te aktywności.
Zajrzyj do naszej galerii z inspiracjami na mały salon ze stołem:
Stół w małym salonie powinien być meblem wielozadaniowym. Idealnie, gdy zmieści się nam zarówno klasyczny stół, przy którym możemy wygodnie zjeść posiłek z rodziną czy przyjaciółmi lub komfortowo popracować, jak i stolik kawowy tuż przy strefie relaksu. Na takim stoliku przy sofie czy fotelach postawimy filiżankę kawy, odłożymy książkę i pilota, a wieczorem zamieni się on np. w szafkę nocną.
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie stołu w rogu pokoju lub przy ścianie, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Takie usytuowanie stołu w małym salonie pozwoli na stworzenie przytulnego kącika jadalnego dla kilkuosobowej rodziny, a zarazem wygodnego miejsca do pracy. Gdy pojawią się goście, możemy go rozłożyć i zyskać duży, wygodny stół jadalniany. Powinniśmy też zainwestować w kilka składanych krzeseł, które można powiesić na płasko na ścianie lub przechować w szafie. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo meble po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Składane krzesła dobrze się sprawdzą w małym pokoju dziennym, bo na co dzień ich nie potrzebujemy.
Dobrym pomysłem jest umieszczenie nad stołem galerii rodzinnych zdjęć czy plakatów, wertykalnego obrazu z roślin, neonu LED lub oryginalnej tapety, które umilą rodzinne posiłki.
Jaki kształt stołu do małego salonu – okrągły, owalny, kwadratowy czy prostokątny?
- Stół okrągły wizualnie zajmie mało miejsca, ale nie da się ustawić przy ścianie, przez co nie jest funkcjonalny w małych pomieszczeniach. Najlepiej prezentuje się i sprawdza na środku pokoju. Jego niewątpliwą zaletą jest elegancja. Stół okrągły dodaje wnętrzu uroku i lekkości.
- Stół owalny jest bardziej praktyczny niż stół okrągły. Brak kantów sprawia, że doskonale spełni swoją funkcję przy dzieciach i nada wnętrzu harmonii. Nie jest to jednak idealny model do małego salonu z jadalnią.
- Stół kwadratowy i stół prostokątny to najlepsze rozwiązanie do niedużego salonu z jadalnią, bo dosuwając go do ściany, zyskujemy dodatkową przestrzeń na inne aktywności.
Stół do niewielkiego salonu nie powinien przytłaczać, więc wybierzmy model, który doda wnętrzu subtelności. Unikajmy masywnych stołów na grubych nogach, postawmy na jasne kolory i delikatne wzory.
Funkcjonalne modele stołów do niedużego salonu
Stół rozkładany to idealne rozwiązanie do małego salonu z kącikiem jadalnym. Na co dzień można go ustawić przy ścianie, dzięki czemu zajmie niewiele przestrzeni, a po odsunięciu od ściany i rozłożeniu zyskamy dodatkowy blat, żeby przyjmować gości.
Stół rozkładany z regulacją wysokości (tzw. ławostół) to ława rozkładana, która pełni dwie funkcje – stolika kawowego, a po rozłożeniu i podniesieniu także klasycznego stołu do jadalni. To idealne rozwiązanie do małego salonu w bloku, w którym nie ma miejsca jednocześnie na oba meble.
Stół chowany w ścianie to doskonały wybór w przypadku małych przestrzeni, bo po złożeniu nie zajmuje miejsca, a na spodzie blatu możemy umieścić zdjęcie rodzinne czy ulubioną grafikę, które ozdobią ścianę w salonie. Wprawdzie gotowych modeli tego typu stołów nie ma zbyt wielu na rynku, ale dobry stolarz bez problemu zrealizuje nam takie zamówienie, tworząc idealny stół na wymiar. Taki stół sprawi, że mały salon nie będzie zagracony, a dzieci zyskają przestrzeń do zabawy.
- Stół wysuwany z szuflady to rozwiązanie, które oprócz pełnienia podstawowej funkcji może też stanowić dodatkowy blat do przygotowywania posiłków czy pracy w domu.
Mały salon z aneksem kuchennym – pomysł na ustawienie stołu
Gdy mały salon łączymy z aneksem kuchennym, wnętrze wydaje się większe, a wygospodarowanie miejsca na jadalnię staje się łatwiejsze. Stół można ustawić między strefą dzienną a aneksem kuchennym i stworzyć naturalne rozdzielenie tych stref. Postawienie stołu tuż przy zabudowie kuchennej to idealne rozwiązanie, gdy rodzina lubi razem gotować i wspólnie spędzać czas.
Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy kuchennej jako stołu do jadalni, dzięki czemu w części dziennej umieścimy tylko stolik kawowy i zyskamy dodatkową przestrzeń. Można też wykonać na zamówienie niewielką wyspę kuchenną z przedłużonym blatem. Doskonale sprawdzi się w takim przypadku połączenie dwóch kontrastujących kolorów np. grafitowego z białym lub zestawienie dwóch materiałów – naturalnego drewna i płyty lakierowanej.
Zajrzyj do naszej galerii z inspiracjami na mały salon ze stołem:
Pamiętajmy przy tym, że ważne jest zachowanie spójności stylu w niewielkim salonie połączonym z aneksem kuchennym. Wystarczy wprowadzić w tym wnętrzu jedną dominującą barwę i postawić na akcesoria kuchenne i dodatki w tej samej kolorystyce.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?