Meble drewniane – jak o nie dbać. Kilka prostych rad, których przestrzeganie sprawi, że meble z drewna będą pięknie wyglądać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sposób pielęgnacji mebli drewnianych zależy od tego, jak została wykończona ich powierzchnia.
Sposób pielęgnacji mebli drewnianych zależy od tego, jak została wykończona ich powierzchnia. Gamet S.A.
Jeśli chcemy, żeby nasze drewniane meble były piękne przez lata, musimy o nie zadbać. Trzeba wziąć pod uwagę to, w jaki sposób jest wykończona ich powierzchnia.

Spis treści

Meble drewniane mogą być wykończone w różny sposób. Najczęściej stosuje się bejce, oleje, a także lakiery i woski. W zależności od tego, trzeba wybrać odpowiednie preparaty i sposób pielęgnacji.

Jak dbać o meble drewniane lakierowane

Lakier to jedna z bardziej popularnych powłok, służących do wykończenia drewnianych mebli. Lakierowane powierzchnie należą też do łatwiejszych w pielęgnacji. Ponieważ lakier jest odporny na wodę i alkohol, do pielęgnacji takich mebli możemy wykorzystać całą gamę produktów, dostępnych w sklepach. Dla pewności warto jednak wypróbować dany preparat na mniej widocznej powierzchni.

Na co dzień meble lakierowane można też przecierać miękką, wilgotną szmatką, a potem na sucho ściereczką z mikrofibry. Do pielęgnacji warto też wykorzystać mleczka lub spreje o właściwościach antystatycznych. Dzięki nim, ograniczymy osiadanie kurzu na meblach.

Rada: jeśli na lakierowanej powierzchni mebli są drobne rysy, po oczyszczeniu z kurzu, można posmarować je wazeliną – staną się mniej widoczne.

Powierzchnie lakierowane są popularne i łatwe do utrzymania w czystości.
Powierzchnie lakierowane są popularne i łatwe do utrzymania w czystości. Gamet S.A.

Pielęgnacja mebli drewnianych, pokrytych bejcą

Bejce do drewna wyglądają bardzo dekoracyjnie, ale niestety nie zabezpiecza w pełni drewna przed wnikaniem zabrudzeń, a także wody.

Dlatego meble bejcowane na co dzień trzeba czyścić na sucho. Unikajmy mycia takich mebli wodą, ale jeśli zajdzie potrzeba, można je przetrzeć lekko wilgotną szmatkom. Są także specjalne preparaty do pielęgnacji powierzchni bejcowanych.

Niestety w przypadku takich powierzchni musimy się liczyć z tym, że z czasem ich kolor zblaknie i bejcowanie będzie trzeba powtórzyć.

Meble drewniane olejowane

Olejowane powierzchnie drewniane, zarówno podłogi, jak i meble, wyglądają bardzo naturalnie i szlachetnie. Jednak olejowanie trzeba systematycznie powtarzać. Konserwacja drewna olejowanego obejmuje trzy etapy: czyszczenie, olejowanie i pielęgnację.

Aby oczyścić olejowaną powierzchnię, musimy użyć specjalistycznego preparatu, przeznaczonego do tego celu. Chodzi o to, żeby usunąć poprzednią warstwę oleju.

Jeśli na olejowanej powierzchni pojawiły się plamy, można je usunąć takim preparatem, nałożonym na delikatną wełnę stalową. Lekkie polerowanie oczyści powierzchnię.

Samo olejowanie powinno być wykonywane 1 lub kilka razy w roku (maksymalnie – 4 razy), w zależności od rodzaju mebla i intensywności jego użytkowania. Warto pamiętać o systematyczności, ponieważ drewno chłonie olej stopniowo.

Na co dzień meble olejowane czyścimy miękką, lekko zwilżoną w wodzie szmatką wzdłuż słojów drewna. Pamiętajmy, żeby nie używać silnych, syntetycznych detergentów, gdyż mogą one zniszczyć powierzchnię mebli.

Drewniane meble woskowane

Pamiętajmy, żeby uchwyty mebli czyści preparatami, które nie zawierają rozpuszczalników i środków ściernych.
Pamiętajmy, żeby uchwyty mebli czyści preparatami, które nie zawierają rozpuszczalników i środków ściernych. Gamet S.A.

Jeśli powierzchnia naszych mebli jest pokryta woskiem, czyścimy je łagodnym mleczkiem, właśnie z dodatkiem wosku. Niewielką ilość takiego mleczka wystarczy rozetrzeć na powierzchni i przetrzeć miękką, bawełnianą szmatką. Następnie trzeba odczekać kilka minut i wypolerować mebel miękką szmatką.

Ponadto z woskowanych powierzchni trzeba regularnie ścierać kurz. Robimy to miękką, suchą szmatką. Niestety powierzchnie woskowane, jak wszystkie, które nie są pokryte lakierem, są dość podatne na wnikanie kurzu i brudu.

W przypadku mebli woskowanych ważne jest też, żeby nie stawiać na nich gorących lub mokrych przedmiotów. Uszkodzą one warstwę wosku i spowodują odbarwienie powierzchni. Po takim „wypadku” trzeba wykonać woskowanie powierzchni.

Pamiętaj o uchwytach mebli

Meble drewniane często mają uchwyty wykonane z innego materiału. Najczęściej są to elementy metalowe, pokryte powłoką galwaniczną zawierającą nikiel i chrom. Do ich czyszczenia można używać standardowych środków czystości, ale nie mogą zawierać one rozpuszczalników, ani materiałów ściernych. Inaczej możemy uszkodzić powłokę ochronną i w konsekwencji - spowodować korozję. Do polerowania metalowych uchwytów mebli znakomicie sprawdzi się bawełniany ręcznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl