Kompostownik - ekologiczne gospodarowanie odpadami

Redakcja
Kompostownik odgrywa kluczową rolę w dbaniu o estetykę ogrodu oraz w proekologicznym gospodarowaniu odpadami. Teraz, gdy liście zalegają w ogrodzie, przydaje się szczególnie do jesiennych porządków. Radzimy jak dobrać kompostownik do specyfiki naszego ogrodu lub działki.
Kompostownik - ekologiczne gospodarowanie odpadami

Wybór odpowiedniego kompostownika to ważna decyzja dla każdego miłośnika ogrodnictwa, zarówno hobbysty, jak i profesjonalisty. Dobry kompostownik pomaga utrzymać porządek w ogrodzie, dbać o jego estetykę oraz produkować ekologiczny kompost niezbędny, by nasz ogród kwitł jak nigdy. Jest także źródłem oszczędności na wywozie śmieci. Z wyliczeń firmy Ekobat, producenta urządzeń ogrodowych, wynika, że tylko na jednym odbiorze bioodpadów, którego unikniemy, w kieszeni zostanie ponad 100 zł.

Główną zaletą ekokompostowników jest możliwość darmowego wyprodukowania humusu - kompostu, zwanego też czarnym złotem ogrodników, bez tworzenia w ogrodzie nieestetycznych hałd o przykrym zapachu. Z wieloletnich doświadczeń działkowców i ogrodników wynika także, że z pomocą tego typu narzędzia uzyskuje się go szybciej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych dołów czy pryzm kompostowych.

- Producenci oferują teraz ładne, ale przede wszystkim trwałe pojemniki na kompost. Ich wybór jest bardzo szeroki i każdy posiadacz ogródka ma możliwość kupienia kompostownika zgodnego z jego potrzebami - mówi Beata Mierzejewska-Kula z Agito.pl.

Jak wybrać odpowiedni kompostownik dla swojego ogrodu? Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie o nasz ogród. Po pierwsze - jaki jest duży?

Kompostownik - ekologiczne gospodarowanie odpadami

Kompostowniki dzielą się przede wszystkim według wielkości. I tak np. kompostownik Ekobat Express 800 jest przeznaczony do dużych i bardzo dużych ogrodów, ponieważ jego pojemność to aż 820 litrów. Jeszcze większe możliwości daje kompostownik Ekobat MAXISILO 1100, do którego zmieści się nawet 1050 litrów. Gdy posiadamy niewielki przydomowy ogródek lub działkę rekreacyjną, warto rozważyć kompostowniki o pojemnościach ok. 280 litrów, jak np. Ekobat TERMO 290 czy nieco większy - 350-litrowy model Ekobat TERMO 350. Średniej wielkości urządzenia posiadają pojemność ok. 400 litrów, jak Ekobat TERMO 410 czy 660-litrowy Ekobat METALSILO 660.

Jak radzą doświadczeni ogrodnicy, poza podstawową cechą jaką jest pojemność, przy wyborze odpowiedniego modelu warto kierować się także innymi parametrami.

- Szczególnie istotne jest dobranie kompostownika do rodzaju odpadków, które w nim umieszczamy. Warto zwrócić uwagę również na możliwość jego zamykania - zauważa Beata Mierzejewska-Kula.

Gdy na naszej działce mamy do czynienia z dużą ilością skoszonej trawy, liści oraz innych odpadów, warto wybrać model o dużej pojemności, ale niższy, by łatwiej było umieszczać kompost we wnętrzu. Jednym z najlepszych do tego celu jest Ekobat Express 800 - nowość na polskim rynku. Łączy on w sobie dużą pojemność, atrakcyjną cenę, a do tego jest niski, dzięki czemu każdy poradzi sobie z wrzuceniem bioodpadów do środka. Natomiast gdy prowadzimy nieduży, np. przydomowy ogródek lub uprawiamy małą działkę rekreacyjną, warto rozważyć bestseller w sklepie internetowym Agito.pl - Ekobat TERMO 290 Polecany jest przy niewielkiej ilości trawy czy chwastów, ale także do odpadków kuchennych.

Kompostownik - ekologiczne gospodarowanie odpadami

Nie bez znaczenia jest też system, jaki przyspiesza kompostowanie. Jedne z najlepszych rozwiązań ma Ekobat TERMO 600, który sprawia, że proces ten zachodzi w podwyższonej temperaturze, ogranicza odparowywanie wody, dostęp powietrza oraz przepłukiwanie kompostu przez deszcz. Dzięki temu łatwo uzyskać najlepszej jakości naturalny nawóz.

Można także skorzystać z rozwiązań najprostszych i ekonomicznych, jak np. praktyczny Ekobat METALSILO 660. Metalsilo pomieści 660 litrów wewnątrz trwałego, kratowanego, stalowego boksu, którego boczne ścianki pokryte są plastikiem - polietylenem, dzięki czemu pojemnik jest bardzo trwały. Cena tego urządzenia to zaledwie 90 zł.

Zależnie od umiejscowienia ogrodu warto zastanowić się nad kompostownikiem zamykanym, szczególnie jeśli nasze poletko mieści się w otoczeniu domów. Dzięki temu ogranicza się wydobywanie nieprzyjemnych zapachów, a także uniemożliwia ptakom, psom, kotom czy dzikim zwierzętom dostęp do zawartości, którą mogłyby wysypać i roznieść po terenie ogrodu. W ofercie działu Ogród sklepu Agito.pl znajduje się 7 modeli zamykanych urządzeń. Od mniejszych, jak Ekobat TERMO 280 (197 zł) i TERMO 350 (159 zł), aż po TERMO 700 (369 zł).

Kompostownik - ekologiczne gospodarowanie odpadami

Przede wszystkim jednak warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, bo taki okaże się najtańszy w wieloletnim użytkowaniu. Kluczowe jest, aby był w pełni mrozoodporny - w innym wypadku nie wytrzyma więcej niż 2-3 lata. Trwałych, mrozoodpornych pojemników można używać także zimą, wykorzystując je do kompostowania kuchennych odpadków np. obierków z warzyw i owoców.

- Ogrodnicy to osoby o wysokiej świadomości ekologicznej. Dlatego doceniają, że zdecydowana większość kompostowników wykonana jest w 100 proc. z proekologicznego materiału - plastiku, który poddaje się recyklingowi - mówi Beata Mierzejewska-Kula - Ogrodnictwo i uprawianie działek, to w Polsce bardzo popularne zajęcie, które angażuje ludzi z pasją, miłością do przyrody, lubiących aktywność ruchową oraz o nastawieniu proekologicznym.

Kompostowanie bioodpadków nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Oszczędności związane z użytkowaniem kompostownika wynikają nie tylko z możliwości uniknięcia opłat za wywóz większej ilości śmieci, np. liści, których palenie w miastach jest zakazane i grozi mandatem. Na wiosnę otrzymamy z nich bardzo wartościowy nawóz - kompost, zwany też czarnym złotem ogrodników i nie zapłacimy za niego ani złotówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl