
Dobrym pomysłem dla osób ceniących sobie meble z duszą są wyjątkowe krzesła z oferty firmy Paged Meble, która w swojej ofercie posiada wzory stworzone przez słynnych projektantów.
Krzesła są jednymi z najstarszych mebli, jakie stworzył człowiek. Już w ósmym wielu przed naszą erą ich wygląd przypominał dzisiejsze modele. W różnych częściach świata przybierały jednak nieco odmienny kształt, podyktowany specyfiką danej kultury. Wiele z nich można określić mianem dzieła sztuki. Krzesłom wiele uwagi poświęcili także projektanci, a do najsłynniejszych z pewnością należy zaliczyć Michaela Thoneta, Mariana Sigmunda i Otto Wagnera związanych z fabryką mebli w Jasienicy.
Lekko i nowatorsko
Michael Thonet stworzył słynne na całym świecie krzesło bistro (nr 214), które produkowane od 1859 roku zyskało popularność wśród największych autorytetów i gwiazd. Siadali na nim m.in. Pablo Picasso, Marylin Monroe czy Johannes Brahms. Mebel ten pojawia się na obrazach (Henri de Toulouse-Lautrec). Do dziś krzesła z tej rodziny spotyka się w kawiarniach i pub’ach na całym świecie.
Na bazie słynnej konstrukcji powstał także model Thonet14, który tworzy sześć elementów wykonanych z giętych prętów drewna bukowego, natomiast siedzisko w pierwotnej wersji powstało z rattanowej plecionki. Następnie projekt ulegał wielu dalszym modyfikacjom. Obecnie krzesło dostępne jest z siedziskiem wyplatanym, drewnianym lub tapicerowanym. W 1867 roku projekt krzesła nagrodzono złotym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu. Od 1881 roku produkowane było także w Polsce – w fabryce mebli giętych w Jasienicy (obecnie fabryka Paged Meble). O wyjątkowości tego krzesła świadczy z pewnością liczba wyprodukowanych egzemplarzy. Do tej pory sprzedano ponad 50 milionów sztuk modelu, który podobnie jak pierwszy produkowany na skalę masową Ford, okazał się rewolucyjny dla swojej branży.

- Jeśli szukamy krzesła lekkiego, funkcjonalnego, ale z duszą, to na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę modele inspirowane krzesłami Thoneta - mówi Julitta Maciejewska-Walczak, Dyrektor Marketingu Paged Meble. - Dziś można zasiąść na nich w przytulnych kafejkach na najsłynniejszych ulicach wielkich metropolii i w tak miłej scenerii wypić smaczną kawę. Można też ozdobić nimi dom, a latem postawić je w ogrodzie lub na tarasie. Nie musimy decydować się wyłącznie na klasyczne wybarwienia drewna, bowiem te modele znakomicie prezentują się także w odważnych kolorach, które nadają mu nowoczesny wygląd – dodaje Julitta Maciejewska-Walczak.
Design XXI wieku
Współczesne krzesła często zaskakują – formą, kolorem czy materiałem, z którego zostały wykonane. XX wiek przyniósł całkiem nowy rozdział w designie mebli – w tym także krzeseł. Wprowadzone do codziennego użytku tworzywa sztuczne, płyty stolarskie, sklejki, metale oraz szkło, sprawiły, że krzesła nabrały zupełnie nowego wymiaru. Jednak to drewno wciąż jest najszlachetniejszym z materiałów służących do wyrobu mebli, a drewniane krzesła są prawdziwym symbolem luksusu. W XXI wieku wracamy więc do korzeni. Klasyczne wzory pojawiają się w nowej odsłonie lub stanowią inspirację dla współczesnych projektów, tak jak w stworzonej przez Paged Meble Design Collection. W tej nowoczesnej kolekcji można odnaleźć zarówno oryginalne wzory Michaela Thoneta czy Otto Wagnera, jak i wyraźne wpływy ich twórczości. Wybierając krzesło pamiętajmy więc nie tylko o jego wygodzie i funkcjonalności, ale przede wszystkim o stylu oraz historii, jaką ze sobą niesie, więc i emocjach, które nakreśli ono w naszym wnętrzu.

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?