Pokój dziecka - dobór oświetlenia

Wojciech Lechowski
Oświetlenie w pokoju dziecka należy dostosowywać do aktualnej fazy rozwoju szkraba, wieku i aktualnym preferencjom oraz przyzwyczajeniom.
Oświetlenie w pokoju dziecka należy dostosowywać do aktualnej fazy rozwoju szkraba, wieku i aktualnym preferencjom oraz przyzwyczajeniom. La-Belle-Galerie Pixabay.com
Dobrze rozmieszczone punkty świetlne w pokoju dziecka to podstawa prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Oświetlenie jest też samą w sobie dekoracją i może urozmaicić wnętrze. Dlatego też bardzo ważny jest starannie przemyślany projekt instalacji elektrycznej i dobór właściwych dla danego miejsca opraw oświetleniowych.

Pokoje dziecinne powinno się aranżować w taki sposób, by mieć możliwość wprowadzania zmian. Modyfikacje są w tym przypadku nieuniknione, ponieważ dziecko rośnie i stale zmieniają się jego potrzeby życiowe. Oświetlenie należy dostosowywać do aktualnej fazy rozwojowej dziecka tak, by zawsze odpowiadało jego wiekowi, aktualnym preferencjom oraz przyzwyczajeniom. Oprócz tego światło powinno być przyjazne, efektowne i dające możliwość tworzenia wielu scenerii. Prawidłowa instalacja świetlna to taka, która umożliwi dziecku zabawę, naukę, odpoczynek, sen oraz spotkania z rówieśnikami. Pociecha powinna mieć całkowite poczucie bezpieczeństwa – tak w dzień, jak i w nocy.

Światło górne w pokoju dziecka

Jest obowiązkowe w każdym pokoju dziecięcym, choć tam gdzie przebywają noworodki i maleńkie niemowlęta należy ograniczać użytkowanie intensywnego, górnego światła. Centralne źródło światła najkorzystniej jest umieścić pośrodku sufitu. W tej roli doskonale sprawdzają się tradycyjne lampy oraz reflektorki na szynach. Idealne są diody LED oraz OLED, które dają przyjemne światło, są bezpieczne dla dzieci i nie nagrzewają się podczas eksploatacji. Generalnie światło górne w pokoju dziecka powinno być odpowiednio jasne i równomiernie rozproszone oraz winno charakteryzować się barwą bliską naturalnej.

Pomieszczenie nie może być mroczne. Zbyt mała ilość światła jest bowiem dość częstą przyczyną zaburzeń i wad wzroku u dzieci. Dlatego za optymalną ilość światła ogólnego w pokoju dziecięcym przyjęto wartość 300 luksów (Lx). Planując oświetlenie w tym wnętrzu, warto też poprawnie zamontować włącznik. Powinien on znajdować się nieco niżej niż w innych pomieszczeniach domu, by pociecha mogła samodzielnie zapalać i gasić światło. Dobra wysokość na włącznik to około 100 – 130 cm od podłogi.

Oświetlenie może być ciekawą dekoracją.
Oświetlenie może być ciekawą dekoracją. Kaboompics Pixabay

Pokój dziecka – światło punktowe (boczne)

Źródła światła punktowego są dzieciom potrzebne od okresu noworodkowego aż po czas matury i studiów. To właśnie dzięki nim można zmieniać scenerię pomieszczenia, które raz musi pełnić rolę sypialni, innym razem pokoju gościnnego, a jeszcze innym – salonu zabaw i dziecięcej rozrywki. W zakresie organizacji światła punktowego rodzice mają bardzo szerokie pole do manewru. Znakomicie spisują się tu wszelkiego rodzaju kinkiety, neony, lampki nocne, oświetlenie biurkowe, itp. Wybór opraw o dziecięcym wzornictwie, które z powodzeniem pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego jest po prostu ogromny, co pozwala na dopasowanie tych elementów zarówno do wieku, płci i zainteresowań dziecka, jak i do stylistyki narzuconej wnętrzu.

W ostatnim czasie często montuje się na ścianach np. wielobarwne girlandy świetlne. Mają one najróżniejsze postaci (od tych dedykowanych najmłodszym milusińskim, po stonowane łańcuchy ze świecącymi kulami). Ciekawą propozycją są też reflektorki z możliwością zmiany kąta padania światła. Taki punkt świetlny może raz służyć do czytania w łóżku, a drugim razem np. podświetlać plakat umieszczony na ścianie lub podkreślać inny element wystroju pokoju. W powyższy sposób można tworzyć niezliczoną ilość dekoracji, którymi dzieci będą mogły z dumą chwalić się przed przyjmowanymi w pokoju koleżankami i kolegami.

Jednak pamiętajmy, że oświetlenie punktowe najważniejszą rolę pełni w okolicy dziecięcego łóżka, na biurku. Zatem punkty świetlne w tych miejscach należy uznać za obowiązkowe. Światło nad łóżkiem pełni dla dzieci różne funkcje. Pozwala czytać w wygodnej pozycji leżącej, koi do snu oraz bywa potrzebne w czasie nocnych wędrówek do toalety. W pierwszym przypadku oświetlenie powinno być dostatecznie jasne, natomiast w dwóch pozostałych – stłumione i mało wyraziste. Sposobem na rozwiązanie tego dylematu jest montaż nad łóżkiem dziecka dwóch oddzielnych opraw (o zróżnicowanym natężeniu światła) lub wykorzystanie ściemniacza, którym owe natężenie będzie można regulować. W przypadku małych dzieci, które przed zaśnięciem potrzebują światła jedynie w celu uspokojenia się i wyciszenia, dobrze sprawdzają się proste lampki, wkładane bezpośrednio do kontaktu. Urządzenia nie kosztują wiele, a z powodzeniem pełnią rolę delikatnego oświetlenia punktowego.

Oświetlenie nad łóżkiem dziecka przydaje się w momencie, kiedy dziecko lubi wieczorem czytać książki.
Oświetlenie nad łóżkiem dziecka przydaje się w momencie, kiedy dziecko lubi wieczorem czytać książki. Śnieżka

Prawidłowo oświetlone biurko

Jak już wspominaliśmy – oświetlenie blatu biurka to jeden z najważniejszych punktów świetlnych w pokoju dziecka i nie należy go pomijać nawet wtedy, gdy pociecha zasiada do lekcji wczesnym popołudniem, a biurko zlokalizowano prawidłowo, czyli pod oknem. Dni w naszym klimacie często bywają bowiem pochmurne, a w zimie ciemno robi się już około 15 – 16-tej. Do nauki niewystarczające jest też ogólne (sufitowe) źródło światła. Konieczna jest odpowiednio dobrana i poprawnie zlokalizowana lampka biurkowa. Należy umieścić ją nad powierzchnią roboczą biurka. Światło padające z lampy na książki i zeszyty musi być odpowiednio jasne, ale nieoślepiające. Jego natężenie na części roboczej blatu powinno wynosić około 500 Lx (luksów). Istotny jest również współczynnik oddawania barw (CRI), jakim charakteryzuje się wybierana do oświetlenia biurka lampa. Dobre odwzorowanie kolorystyczne dają źródła światła z CRI wyższym niż 80.

Oświetlenie podłogowe do pokoi dziecinnych

To swoista nowość na rynku z oświetleniem dziecięcym, ale sprawdza się znakomicie i to w wielu rolach. Mowa tu o wpuszczanych w ściany oprawach świetlnych, montowanych odrobinę powyżej poziomu podłogi. Nowoczesne lampy tego typu wyposaża się coraz częściej w automatyczne czujniki, które dostosowują jasność światła w zależności od stopnia zaciemnienia panującego w otoczeniu. Są też i takie oprawy, które świecą w wielu kolorach lub posiadają zdolność do płynnej zmiany barw.

To prawdziwy rarytas dla naszych milusińskich, ponieważ uatrakcyjnia niemal każdą zabawę. Jednak oświetlenie podłogowe w pokoju dziecka warto stosować nie tylko z tego względu. Dzięki niemu zyskujemy poprawnie i równomiernie oświetloną posadzkę, co jest bardzo ważne dla dzieci spędzających większość czasu właśnie w tym miejscu (zwłaszcza kilkulatków). Oprócz tego, oświetlenie podłogowe może też pełnić rolę nocnego światła komunikacyjnego.

Praktyczne rozwiązania oświetleniowe dla dzieci

Oświetlenie w pokoju dziecka musi być bezpieczne i praktyczne. Pierwszą funkcję doskonale pełnią wspominane już powyżej nienagrzewające się lampy LED oraz OLED. Są to też rozwiązania bardzo ekonomiczne, ponieważ zużywają bardzo małą ilość energii, emitując światło o pożądanej jasności i barwie. Ze względów praktycznych warto również rozważać stosowanie w pokojach dziecięcych ściemniaczy. Na rynku dostępnych jest wiele opraw wyposażonych w tę przydatną funkcję.

Lampka nocna wkładana do kontaktu to idealne rozwiązanie do pokoju dziecka.
Lampka nocna wkładana do kontaktu to idealne rozwiązanie do pokoju dziecka. AmberAvalona Pixabay.com

Kolejną praktyczną propozycję stanowią oprawy przystosowane do montażu w szynoprzewodach. Owe szynoprzewody umożliwiają bardzo łatwą zmianę miejsca lokalizacji oprawy (oczywiście w obrębie danego szynoprzewodu). Taki sposób montażu lamp ma jeszcze jedną zaletę – oprawy można wymieniać na inne, nie ponosząc wielkich kosztów. A to niepodważalna zaleta w przypadku szybko zmieniających się upodobań naszych pociech.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl