Domowe sposoby na czysty materac. Co siedzi w naszych materacach i pościeli

Wojciech Lechowski
Materac używany przez kilka lat może być nawet 10 kg cięższy niż ważył w momencie zakupu.
Materac używany przez kilka lat może być nawet 10 kg cięższy niż ważył w momencie zakupu. Janpol
Pościel i materac mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem, więc zawsze powinny być czyste. Tymczasem w praktyce, łóżko stosunkowo często bywa siedliskiem nieproszonych gości, których gołym okiem nie widać. Brak właściwej dbałości o to, co otacza nas podczas snu, może skutkować zaostrzeniem objawów alergicznych lub powodować inne choroby.

Zaniedbywany przez lata materac może być nawet 10 kg cięższy niż ważył w momencie zakupu. Co powoduje tak znaczący wzrost wagi tego elementu wyposażenia łóżka? Kurz, roztocza i cały szereg odpadów organicznych. Całkowite wyeliminowanie tych zanieczyszczeń jest przeważnie niemożliwe – nie żyjemy przecież w sterylnym świecie. Jednak ich ilość można ograniczyć – i to znacząco. Pościel i materac trzeba przede wszystkim wietrzyć. Zaś powłoczki i pokrowiec zmieniać i prać. To niby takie oczywiste i mało skomplikowane czynności, a okazuje się, że nawet w XXI wieku nie wszyscy wykonują je w sposób regularny i z odpowiednią częstotliwością.

Łózko - co w nim siedzi?

Wielu z nas pewnie nawet się nie spodziewa, co w rzeczywistości kryje się we wnętrzu zaniedbanego materaca czy pościeli. Oprócz materiału wypełniającego może znajdować się tam mniejsza lub większa ilość:

  • naszego martwego naskórka – jego gubienie jest zupełnie naturalnym procesem, a większość pozostaje właśnie na materacu i pościeli (w ciągu roku człowiek gubi około ½ kilograma naskórka);
  • włosów – zwłaszcza jeśli są łamliwe lub mają tendencję do wypadania;
  • potu – każdy poci się w czasie snu, a pot wnika w elementy wyposażenia łóżka, stając się następnie pożywką dla bakterii i drobnoustrojów;
  • resztek kosmetyków i stosowanych do prania detergentów;
  • resztek jedzenia spożywanego w łóżku;
  • kurzu pochodzącego z wnętrza pomieszczenia;
  • roztoczy bytujących w kurzu i będących jednym z podstawowych alergenów;
  • odchodów roztoczy;
  • bakterii, pleśni i grzybów;
  • sierści mieszkających z nami zwierząt domowych;
  • brudu roznoszonego przez nas samych i nasze zwierzęta;
  • groźnych pasożytów ludzkich i zwierzęcych – to najbardziej kłopotliwa „zawartość” materaca i pościeli, ale na szczęście występująca tyko w przypadku zakażenia nimi naszej bądź zwierzęcej skóry.
Higiena materaca w łóżeczku dziecięcym jest bardzo ważna. Warto go regularnie odkurzać.
Higiena materaca w łóżeczku dziecięcym jest bardzo ważna. Warto go regularnie odkurzać. Bonami

Warto zwrócić uwagę, że większość z tych wątpliwie przyjemnych zanieczyszczeń „zapraszamy” do naszych łóżek sami. Przykładowo: romantyczne śniadanie w pościeli to bardzo przyjemny początek nowego dnia, ale niestety trzeba po nim porządnie posprzątać. Konieczna jest również właściwa dbałość o higienę naszych ciał oraz staranne zmywanie makijażu przed snem.

To, czy pozwalamy zwierzętom domowym sypiać razem z nami, to sprawa indywidualna. Jednak jeśli pies czy kot gości w naszym łóżku, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie ono mniej higieniczne niż gdybyśmy korzystali z niego tylko my sami.

Higieniczna kołdra i poduszka

To, że powłoczki z pościeli trzeba co  jakiś czas zmieniać wiedzą pewnie wszyscy. Jednak nie każdy robi to regularnie i we właściwych odstępach czasowych. Zalecany czas na zmianę powleczeń pościelowych to okres dwóch – trzech tygodni. Konieczna jest również ich wymiana po każdej chorobie. Wówczas (jeśli producent dopuszcza taką możliwość) najlepiej jest wyprać pościel w wyższej temperaturze niż stosowana standardowo. Wtedy udaje się unicestwić większość zarazków i to właśnie dlatego dawniej, gospodynie domowe pościel i prześcieradła nie tylko prały, ale również je gotowały i krochmaliły.

Prać lub czyścić chemicznie należy nie tylko poszwy, ale również całe kołdry i poduszki. Do prania w pralkach nadaje się przeważnie większość pościeli z wypełnieniami syntetycznymi. Te, które mają wsady naturalne są zazwyczaj trudniejsze w utrzymaniu w czystości i wymagają oddawania do specjalistycznych pralni.

Zdejmowany pokrowiec na materac znacznie ułatwia utrzymanie łóżka w należytym stanie higienicznym.
Zdejmowany pokrowiec na materac znacznie ułatwia utrzymanie łóżka w należytym stanie higienicznym. ChellyRika Pixabay.com

Pościel syntetyczną pierzemy w wodzie o średniej temperaturze i z zastosowaniem delikatnych detergentów (najlepiej hipoalergicznych). Lepiej jej nie wirować, chyba że producent dopuszcza taką możliwość. Uprane elementy pościeli suszymy aż do całkowitego wyschnięcia w pozycji wiszącej. Dobrym do tego miejscem jest np. balkon, taras lub przewiewne i suche pomieszczenie.

Ponadto pościel trzeba regularnie wietrzyć (zarówno w lecie, jak i w zimie). Nie potrzebne są do tego jakieś nadzwyczajnie sprzyjające warunki pogodowe. Wystarczy, że nie będzie deszczu lub śniegu. W blokach pościel wietrzymy na balkonach. Właściciele domów jednorodzinnych mają szersze pole do popisu. Mogą wynieść ją do ogrodu. Po kilkugodzinnym przetrzymaniu na świeżym powietrzu, stanie się przyjemna i pięknie pachnąca.

Jak dbać o materac?

Po nocy wnętrze materaca może być nieco zawilgocone, a to warunki idealne dla rozwoju grzybów i pleśni. By nie dopuścić do ich obecności w naszym łóżku – nie zaścielajmy go od razu po przebudzeniu. Najlepiej jest otworzyć szeroko okno sypialni, odkryć cały materac i pozwolić mu się swobodnie przewietrzyć przez kilka – kilkanaście minut. Dopiero po upływie tego czasu łóżko powinno zostać zasłane i przykryte kapą bądź narzutą, aby na pościeli nie osiadał kurz.

Materac należy też regularnie odkurzać, najlepiej przy pomocy odkurzacza z porządnym filtrem. Czynność ta powinna być wykonywana przy okazji każdego prania lub czyszczenia pokrowca. Jeżeli materac nie ma zdejmowanego pokrowca – należy go odkurzać przynajmniej raz na tydzień. Dobre efekty higieniczne przynosi również posypanie powierzchni materaca sodą oczyszczoną i pozostawienie jej na około ½ godziny. Po tym czasie sodę zbiera się odkurzaczem, a materac jest odświeżony i dużo czystszy niż wcześniej. Należy pamiętać, że w przypadku konieczności usunięcia zanieczyszczeń na mokro – materac do wyschnięcia należy ustawić w pozycji pionowej.

Doskonałym sposobem na pozbycie się roztoczy i innych alergenów bytujących w materacach jest tzw. wymrażanie – metoda z pewnością znana alergikom, ale warta uwagi także osób zupełnie zdrowych. Kiedy na dworze panuje ujemna temperatura – wystawmy materac na balkon lub wynieśmy go do ogrodu. Już godzinna kwarantanna jest w stanie przynieść dość dobre rezultaty.

Pokrowce na materace

Zdejmowany pokrowiec na materac znacznie ułatwia utrzymanie łóżka w należytym stanie higienicznym. Dodatkowa warstwa materiału, którą najczęściej można uprać w pralce, zatrzymuje brud i wilgoć, pozwalając dłużej zachować świeżość materaca. Zabezpiecza też jego wnętrze przed wnikaniem kurzu i roztoczy, a tym samym hamuje rozwój alergenów.

Większość dostępnych aktualnie materacy posiada zdejmowany pokrowiec. Jeśli jednak nasz materac jest pozbawiony tego elementu – zawsze można dokupić go oddzielnie. Trzeba tylko dokładnie zmierzyć łóżko i zanotować sobie jego wymiary. Jednorazowy wydatek z pewnością zaowocuje zdrowszym i bardziej higienicznym snem.

Większość dostępnych aktualnie materacy posiada zdejmowany pokrowiec. Jeśli jednak nasz materac jest pozbawiony tego elementu – zawsze można dokupić
Większość dostępnych aktualnie materacy posiada zdejmowany pokrowiec. Jeśli jednak nasz materac jest pozbawiony tego elementu – zawsze można dokupić go oddzielnie. Janpol

Kiedy materac wymaga wymiany?

Wymiany wymagają wszystkie materace, o które dotychczas nie dbaliśmy w sposób prawidłowy. Z ogromem zanieczyszczeń można mieć do czynienia już nawet po kilku miesiącach eksploatacji (zwłaszcza, gdy bardzo niechętnie podchodzimy do podstawowych zasad higieny). Jednak nawet i te zadbane oraz prawidłowo pielęgnowane materace nie są produktami o dożywotniej trwałości. Mogą się odkształcać, deformować i uniemożliwiać wygodny wypoczynek. Dlatego też przyjmuje się, że 10 lat użytkowania materaca to czas, w którym zdążył się on już wysłużyć. Po tym okresie warto nabyć nowy egzemplarz i od nowa cieszyć się higienicznym i komfortowym snem.

 

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl