Ozonowanie mieszkania - pomoc w likwidacji grzyba, pleśni i innych bakterii

Wojciech Lechowski
Ozonem zwalcza się grzyby, insekty, roztocza, drobnoustroje, pyłki kwiatowe oraz niepożądane zapachy.
Ozonem zwalcza się grzyby, insekty, roztocza, drobnoustroje, pyłki kwiatowe oraz niepożądane zapachy. 123 RF
Ozonowanie to pewien sposób dezynfekcji. Ozonem można potraktować pomieszczenia domu, samochód, kanały klimatyzacyjne, odzież, wodę, a nawet żywność. Zabieg jest bezpieczny, ponieważ po pewnym czasie ozon przekształca się w tlen i nie pozostaje po nim żaden ślad (oprócz dyskusyjnego zapachu). W Polsce jest to dość nowa forma odkażania, ale szybko zyskuje na popularności.

Ozonować można praktycznie wszystko. Już pojedynczy zabieg skutecznie niszczy bakterie, drobnoustroje oraz pleśnie i grzyby. Przekłada się to bezpośrednio na czystość zarówno dezynfekowanych rzeczy czy pożywienia, jak i na jakość otaczającego nas powietrza (po przeprowadzeniu ozonowania mieszkania). Do wykonania ozonowania można wynająć profesjonalną firmę bądź zakupić ozonator na prywatny użytek. W obydwu przypadkach konieczne jest zachowanie określonych środków ostrożności, ponieważ ozonu nie można wdychać tuż po jego uwolnieniu.

Kilka słów o ozonie

Ozon jest odmianą alotropowego tlenu. To niebieskawy, trójatomowy gaz o dość wszechstronnym zastosowaniu. Używa się go w medycynie i kosmetologii do produkcji preparatów leczniczych i upiększających skórę oraz podczas dezynfekcji. Najbardziej znane w naszym kraju jest ozonowanie wody w basenach, ale gaz ten służy równie dobrze do dezynfekowania pomieszczeń (zarówno użyteczności publicznej, jak i mieszkalnych).

Ozonem zwalcza się grzyby, insekty, roztocza, drobnoustroje, pyłki kwiatowe oraz niepożądane zapachy. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności nie jest on szkodliwy dla zdrowia i życia człowieka, zwierząt i roślin. Nie niszczy też większości przedmiotów, które są poddawane jego działaniu. Jednak wskazane jest zabezpieczenie rzeczy takich, jak np. sprzęt elektroniczny czy dzieła sztuki.

Podczas ozonowania w pomieszczeniu nie powinien przebywać nikt oprócz osoby wykonującej zabieg. Osoba taka zawsze pracuje w odpowiedniej masce. Przed zabiegiem trzeba też wynieść z pomieszczenia wszystkie zwierzęta i rośliny.

Po co wykonywać ozonowanie?

W domach ozonowanie najczęściej służy uzyskaniu świeższego i czystego powietrza. Ponieważ ozon bardzo dobrze zwalcza przykre zapachy, sięga się po niego coraz chętniej. Szczególnie wskazany jest w pomieszczeniach zajmowanych przez alergików oraz małe dzieci, które często zapadają na schorzenia układu oddechowego.

Właśnie dlatego ozonowanie przeprowadza się regularnie m.in. w przedszkolach oraz innych placówkach oświatowych. Zabieg taki jest też bardzo wskazany w sytuacjach odkażania pomieszczeń po zmarłych.

Ozonowanie pomieszczeń jest szczególnie polecane w domach alergików.
Ozonowanie pomieszczeń jest szczególnie polecane w domach alergików. 123 RF

Po ozonowaniu powinny zniknąć wszelkiego rodzaju niepożądane zapachy, a w powietrzu nie powinny unosić się żadne zarazki, ale musimy zdawać sobie sprawę, że usunięty został jedynie skutek, a nie przyczyna. Jeśli zatem w domu panuje wilgoć czy zagrzybiona jest któraś ze ścian, zapach stęchlizny wkrótce powróci. W takich przypadkach zacząć należy od działań zmierzających do usunięcia źródła smrodu i dopiero po jego eliminacji wykonać zabieg dezynfekcji ozonem.

Dyskusyjny zapach ozonu

W sieci można spotkać się z opiniami porównującymi zapach ozonu do zapachu zewnętrznego powietrza po burzy. To jednak głównie stwierdzenia firm zajmujących się ozonowaniem na zlecenie. Posiadacze własnych ozonatorów nie są zachwyceni aromatem panującym w pomieszczeniach tuż po ozonowaniu. Bardzo często mówi się o atmosferze porównywalnej do tej, która panuje w sterylnym gabinecie lekarskim czy aptece. Na szczęście ozon szybko się ulatnia i po przewietrzeniu mieszkania nie ma po nim żadnego śladu.

A oddychanie takim natlenionym powietrzem w domu jest prawdziwym dobrodziejstwem, ponieważ budzimy się wyspani i wypoczęci, mamy ogromny zasób energii przez cały dzień, zasypiamy bez kłopotów i śpimy bez przerw.

Jak często ozonować mieszkanie?

Zabiegi ozonowania można wykonywać w dowolnych odstępach czasowych. Wszystko zależy tu od potrzeb i preferencji użytkowników oraz warunków, w jakich mieszkają. Częstsze i regularne ozonowanie zalecane jest szczególnie w przypadkach, gdy w domu są zwierzęta, a obok nich małe dzieci lub osoby chore. Zwiększona częstotliwość dostarczania ozonu pozwala utrzymać sterylność we wnętrzach i umożliwia stałe korzystanie z powietrza pozbawionego zarazków.

Z drugiej jednak strony zabieg ozonowania wiąże się nieodłącznie z koniecznością właściwego przygotowania do niego mieszkania. Często owo przygotowywanie trwa dużo dłużej i jest bardziej kłopotliwe niż samo ozonowanie. Trudno zatem spodziewać się chęci korzystania z profesjonalnych usług co kilka dni. Optymalnym czasem wydaje się być tu okres miesięczny lub nawet dłuższy.

Czy ozonowanie jest skuteczne przy usuwaniu koronawirusa z pomieszczeń?

W celu uniknięcia zakażenia się koronawirusem trzeba dbać nie tylko o higienę dłoni, ale także i pomieszczeń, w których przebywamy. Jednym ze sposobów dokładnej dezynfekcji, może być ozonowanie. Jednak ta metoda sprawdzi się w przypadku oczyszczenia powietrza po kwarantannie, a nie do pozbycia się patogenów wirusowych z mieszkania.

Środki ostrożności przy zabiegu ozonowania

Ozonowanie wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Ozonowanie wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa. 123 RF

Informują o nich strony internetowe firm usługowych zajmujących się ozonowaniem oraz instrukcje obsługi generatorów ozonu do użytku domowego. Przede wszystkim świeżo uwolnionego ozonu nie należy wdychać. Dlatego na czas ozonowania najlepiej jest opuścić mieszkanie, a po powrocie solidnie je wywietrzyć.

Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba wynieść z pomieszczenia zwierzęta oraz żywą roślinność. O psie czy kocie raczej trudno zapomnieć, ale pamięć o kanarkach, świnkach morskich czy chomikach bywa różna. Tymczasem ozonowanie może okazać się dla nich wręcz tragiczne w skutkach.

Jeśli w pomieszczeniu przygotowywanym do ozonowania przebywa osoba obłożnie chora, można pozostawić ją na czas zabiegu, ale warunkiem jest założenie na twarz maski z aktywnym węglem.

Polecamy: Jak robić domowe porządki, gdy mieszka z nami alergik

Zalecane jest też zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem ozonu drogiego sprzętu elektronicznego oraz cennych dzieł sztuki. Wprawdzie nie ma bezpośrednich dowodów na to, że ten gaz może powodować uszkodzenia przedmiotów wyposażenia naszych domów i mieszkań, ale profesjonaliści raczej starają się unikać powstania strat w prywatnych kosztownościach.

Własny ozonator czy usługi profesjonalnej firmy?

Firm zajmujących się usługą ozonowania jest coraz więcej, bo i zainteresowanie tego rodzaju dezynfekcją ciągle wzrasta. Usługodawcy dysponują przeważnie profesjonalnym sprzętem, który sprawdza się nie tylko w domach, ale też i na dużo większych powierzchniach użyteczności publicznej. Zaletą takiego sprzętu jest przede wszystkim wysoka wydajność, czyli przypływ ozonu podawany w miligramach na godzinę.

Ozonatory przeznaczone wyłącznie do użytku domowego sprawdzają się natomiast różnie (w zależności od modelu i jakości). Jednak posiadając takie urządzenie w domu, możemy ozonować dokładnie kiedy chcemy i co chcemy. Oprócz jednorazowego wydatku na zakup ozonatora ponosimy tylko koszty jego zasilania energią elektryczną.

Ozonowanie – ile to kosztuje?

Ozonowanie niewielkiego 30 m² mieszkania przez profesjonalną firmę to wydatek około 200 zł. Przy większych powierzchniach cenę ustala się przeważnie indywidualnie. Ozonowanie wnętrza samochodu osobowego i klimatyzacji kosztuje około 50 zł. Większe auto podwaja cenę.

Natomiast zakup najzwyklejszego ozonatora domowego wiąże się z kosztem około 200 zł. Jednak taki sprzęt nie sprawdzi się przy dużym metrażu mieszkalnym. Ceny bardziej wydajnych modeli zaczynają się od 500 zł, a profesjonalne urządzenie potrafi kosztować i 2000 zł.

Niemniej przy chęci regularnego ozonowania mieszkania i innych rzeczy posiadanie własnego generatora i tak opłaca się najlepiej.

 

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl