Jak czyścić beton architektoniczny we wnętrzu

Wojciech Lechowski
beton architektoniczny nie sprawia większych problemów z utrzymaniem go w czystości.
beton architektoniczny nie sprawia większych problemów z utrzymaniem go w czystości. JADAR
Beton architektoniczny jest materiałem coraz częściej stosowanym w polskich domach czy mieszkaniach. Wykłada się nim ściany, wykonuje z niego blaty kuchenne, parapety, obudowy kominków, a także tworzy elementy dekoracyjne. To bardzo trwały, wytrzymały i niesprawiający kłopotów z utrzymaniem materiał, ale czasami trzeba go dodatkowo zabezpieczyć. Wyjaśniamy, kiedy jest to konieczne i podpowiadamy, jak dbać o beton architektoniczny na co dzień.

Choć beton architektoniczny (dekoracyjny) jest odmianą zwykłego betonu towarowego, to wyroby te różnią się od siebie składnikami i ostatecznym wyglądem zewnętrznym. Do wykonywania  elementów z betonu architektonicznego na ogół stosuje się cement hutniczy (CEM III), który sprawia, że utwardzona mieszanka jest jaśniejsza i ma w miarę równomierny koloryt. W masie architektonicznej nie może też zabraknąć domieszek chemicznych (plastyfikatorów i upłynniaczy), które pozwalają ograniczyć ilość wody i jednocześnie uzyskać dobrą urabialność i plastyczność mieszkanki. Taką mieszankę trzeba jeszcze wzbogacić o dobre środki antyadhezyjne, które zapobiegną jej przyleganiu do szalunków i wybrać odpowiednie szalunki, w których masa zostanie umieszczona. To właśnie od struktury szalunku zależeć będzie ostateczny wygląd betonu architektonicznego. Może on mieć postać zupełnie gładką lub porowatą. Może też odzwierciedlać rysunek naturalnego drewna, wiórów, drzewnych, itp. Każdą postać betonu można normalnie myć, a kiedy materiał ma być zastosowany w pomieszczeniach wilgotnych powinno się go zaimpregnować. W celach dekoracyjnych można też pokryć beton lakierem akrylowym.

Beton architektoniczny – jak o niego dbać na co dzień?

Jak zostało to już wspomniane powyżej – beton architektoniczny nie sprawia większych problemów z utrzymaniem. Jednak, podobnie jak każdy inny materiał, kurzy się i brudzi. Betonowe elementy wystarczy systematycznie odkurzać na sucho, a od czasu do czasu przemyć je wodą z dodatkiem delikatnego detergentu (np. mydła lub płynu do naczyń). Robimy to za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki, używając jedynie tyle wody, ile jest bezwzględnie konieczne. Trudne zabrudzenia (np. zachlapania z wina, soków, itp.) trzeba usuwać na bieżąco.

Betonu architektonicznego nie należy nadmiernie moczyć. Niewskazane jest też intensywne szorowanie oraz stosowanie silnie działających środków chemicznych. Takie działania mogą uszkodzić strukturę wierzchniej warstwy materiału, przez co stanie się on bardziej podatny na zabrudzenia, wnikanie wilgoci i działanie innych niekorzystnych czynników.

Beton architektoniczny we wnętrzu – kiedy konieczna jest jego impregnacja?

Beton architektoniczny, ze względu na jego trwałość i wytrzymałość, można stosować nawet w skrajnie trudnych warunkach, jakimi są mrozy, upały czy opady atmosferyczne. Nie ma również przeciwwskazań do dekorowania nim naszych kuchni czy łazienek, co zresztą staje się coraz bardziej powszechne. Beton jest odporny na działanie wilgoci oraz wody, a dodatkowo świetnie się prezentuje. Jednak kiedy ma być poddany działaniu niekorzystnych warunków, trzeba go dodatkowo zaimpregnować.

Impregnat do betonu architektonicznego kupimy w każdym większym sklepie budowlanym. Nanosi się go na powierzchnię tego materiału, aby stworzyć przezroczystą powłokę ochronną. Owa powłoka zabezpiecza beton przed wchłanianiem wody, dzięki czemu uniemożliwiony zostaje rozwój pleśni i grzybów. Dodatkowo zaimpregnowany beton jest też mniej podatny na zabrudzenia i łatwiej się go czyści. Ponadto zwiększona zostaje też jego odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemikaliów.

Betonowe blaty w kuchni czy łazience użytkuje się podobnie jak te, które są wykonane z innych materiałów. Normalnie je ścieramy i myjemy. Ze względu na impregnat nie należy stawiać bezpośrednio na nich gorących naczyń. Krojenie powinno odbywać się na deskach, a trudne zanieczyszczenia winny być usuwane bez zbędnej zwłoki. Chodzi tu zwłaszcza o możliwość trwałego poplamienia betonu. Szczególnie niebezpieczne jest czerwone wino, sok z buraków, kawa, herbata, itp.

Lakier akrylowy do betonu architektonicznego – ochrona i dekoracja w jednym

W marketach budowlanych znajdziemy również produkt, który zabezpieczy beton architektoniczny i sprawi, że będzie on prezentował się jeszcze efektowniej. To lakier akrylowy o satynowym wykończeniu. Owo wykończenie znakomicie uwypukla strukturę i naturalny kolor betonu, niweluje widoczność naturalnych niedoskonałości oraz zabezpiecza materiał przed degradacją chemiczną i uszkodzeniami mechanicznymi. Zabezpieczony lakierem akrylowym beton staje się jeszcze bardziej trwały i wytrzymały.

Lakier akrylowy jest bezwonny i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Bez obaw można go zatem stosować wewnątrz pomieszczeń (również w kuchni). Standardowo produkt nanosi się pędzlem, ale na większych powierzchniach najlepiej sprawdza się malowanie natryskowe. Betonu przed lakierowaniem nie trzeba gruntować. Zaś samo lakierowanie najlepiej jest przeprowadzić dwukrotnie. Oczywiście pierwsza warstwa wymaga  wyschnięcia przed nałożeniem drugiej. Zalecany przez producentów czas odstępu w pracach powinien wynosić przynajmniej 16 godzin.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl