Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Piękna drewniana podłoga bez wątpienia jest ozdobą domu. Jednak są sytuacje, gdy ze względów funkcjonalnych (oraz niejednokrotnie również finansowych) warto wziąć pod uwagę alternatywę: tańsze panele laminowane czy też praktyczne panele winylowe o wzorze imitującym drewno.

Deska lita i warstwowa

Drewniana podłoga to wybór wszystkich tych, którzy cenią sobie naturalność i efektowny wygląd. Wybierając podłogę z naturalnego drewna najczęściej stajemy przed dylematem czy wybrać deskę litą (czyli zbudowaną z jednego kawałka drewna) czy coraz popularniejszą deskę warstwową (3 warstwy drewna, z czego warstwa zewnętrzna to gatunek szlachetny, warstwy spodnie to zazwyczaj drewno iglaste). Deska lita wydaje się materiałem bardziej „szlachetnym”, jednak w naszym klimacie doskonale sprawdzają się podłogi warstwowe. Dlaczego? Dzięki krzyżowemu ułożeniu poszczególnych warstw, które niwelują naturalną pracę surowca (np. pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności), a tym samym przeciwdziałają takim nieprzyjemnym efektom jak pęcznienie i rozsychanie się drewna czy skrzypienie podłogi.

Oba rodzaje podłóg dostępne są w szerokiej gamie wykończeń: fabrycznie lakierowane lub olejowane, barwione, szczotkowane (zabieg podkreślający naturalną strukturę drewna, dzięki któremu podłoga jest bardziej “drewniana”), fazowane (zaznaczanie krawędzi desek, dzięki czemu nie podłoga nie tworzy jednolitej powierzchni, ale widać granice między poszczególnymi deskami) itd.

Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy

Dokonując wyboru pamiętajmy również, że poszczególne gatunki drewna różnią się twardością. Ocenia się ją według tzw. współczynnika Brinella. Do najtwardszych gatunków należą drewna egzotyczne (tali, badi, merbau itp.). Jednak do bardzo twardych możemy zaliczyć również europejskie gatunki, takie jak orzech, jesion, grab, dąb czy buk. Do pomieszczeń o większym natężeniu ruchu (kuchnie, pokoje dzienne czy przedpokoje) rekomendowane są podłogi z drewna o większym współczynniku Brinella. Natomiast w pomieszczeniach mniej eksploatowanych (np. sypialniach) doskonale sprawdzą się również gatunki z drewna o niższym współczynniku.

 

Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy

Panele laminowane

Panele laminowane to popularna alternatywa drewna. Są to podłogi zbudowane z płyty HDF na której nadrukowano dekor lub pokryto sprasowanym papierem dekoracyjnym, który stanowi jego ozdobną warstwę wierzchnią. Całość pokryta jest ochronnym laminatem. Dzięki ich budowie można na panelach odtworzyć dowolny wzór  – od tych naśladujących drewno po „udające” płytki ceramiczne czy kamień. Czyli mówiąc najprościej panel to jakby „kalka” naturalnego materiału. Ich cena jest oczywiście niższa niż w przypadku podłóg drewnianych, aczkolwiek nie zawsze. Technologia produkcji paneli pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie zakładanego wzoru, a niejednokrotnie i faktury drewna zsynchronizowanej z rysunkiem.

Wybierając panele należy zwrócić uwagę na klasyfikację odporności na ścieranie, przypisującą je do jednej z pięciu klas. Najniższą jest AC1, a najwyższą AC5. Ponieważ klasy AC1 się już praktycznie nie produkuje, a AC2 jest oferowana dość rzadko, należy przyjąć, że najniższą oferowaną obecnie klasą ścieralności jest AC3. Panele w tej klasie nadają się do sypialni. Do mocniej użytkowanych pomieszczeń warto zastosować panel o klasie nie mniejszej niż AC4. Druga klasyfikacja paneli laminowanych dotyczy użyteczności. Panele oznaczane są liczbami 21, 22, 23, 31, 32, 33. Pierwsza cyfra określa rodzaj pomieszczeń: 2 - domowe, 3 - użyteczności publicznej. Druga cyfra odpowiada dopuszczalnemu natężeniu ruchu: 1 - niskie, 2 - średnie, 3 - wysokie.

Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy

Panele winylowe

Zarówno drewno, jak i panele nie lubią wilgoci, dlatego zasadniczo nie są rekomendowane do pomieszczeń narażonych na kontakt z wodą, takich jak łazienki. Jeżeli jednak w łazience, ale też kuchni czy przedpokoju marzy nam się podłoga z wzorem drewna, to bardzo dobrym rozwiązaniem są panele winylowe - w skrócie zwane LVT lub panelami elastycznymi. Są nie tylko wytrzymałe, bardzo trwałe i proste w konserwacji, ale przede wszystkim wodoodporne.
Zastosowanie takiej podłogi gwarantuje spokojne funkcjonowanie powierzchni narażonych na kontakt z wilgocią bez obawy, że z podłogą coś się stanie. Wzornictwo oferowane w tym segmencie pokryć podłogowych jest bardzo szerokie, a odwzorowywanie wzorów drewna czy kamienia wręcz idealne. – mówi Bartosz Ludwicki, Menadżer Branży Wykładzin Elastycznych Sklepy Komfort S.A.

 

Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
Jaka podłoga - drewno i jego alternatywy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl