Pralki i zmywarki - zabezpieczenia przed zalaniem

Wiktor Sawiuk
Zalanie mieszkania to częsta "przygoda" właścicieli i lokatorów mieszkań. Przyczyn tego typu zdarzeń jest bowiem wiele. Z reguły są skutkiem awarii lub zużycia domowych urządzeń korzystających z wody, ale ich sprawcami są też niefrasobliwi lub zapominalscy użytkownicy, w tym ciekawe świata dzieci.
Pralki i zmywarki - zabezpieczenia przed zalaniem

Większości z nas zdarzyło się zapewne zapomnieć o tym, że nalewa się woda do wanny, nie mniejsza jest chyba liczba tych, których mieszkanie zostało zalane wskutek awarii pralki bądź zmywarki. W tej pierwszej może się zniszczyć lub zużyć wąż doprowadzający wodę czy czujnik poboru wody. Może się zdarzyć, że jest jej tak dużo, że przecieknie ona do sąsiada. A wtedy może nas to kosztować nie tylko sporo pracy przy sprzątaniu, ale i nieco pieniędzy.

Nie wszystkich awarii da się uniknąć. Wanna ma przelew, ale nie zawsze nadąża on odprowadzać wodę. Nic nie poradzimy, jeśli pralka "zrzuci" wodę na podłogę zamiast do kanalizacji, bo odprowadzająca rura pęknie lub zsunie się z instalacji. Wielu awariom można jednak zapobiegać, co widać u niektórych producentów domowych sprzętów. Na rynku dostępne są pralki i zmywarki z podwójnym zabezpieczeniem węża dopływowego. Jeśli zostanie on uszkodzony, wyciekająca woda zatrzymywana jest przez specjalną osłonę zewnętrzną. Jednocześnie uruchamia się automatyczne zabezpieczenie odcinające dopływ wody przy kranie.

W niektórych zmywarkach montowane są bardziej zaawansowane systemy wykrywające nieszczelność. W przypadku wycieku, woda dostaje się na specjalnie ukształtowaną podłogę zmywarki. Jest tam zamontowany czujnik, który powoduje zamknięcie zaworu zasila jącego, samo urządzenie zaś sygnalizuje problem za pomocą diod lub na wyświetlaczu.

W nowoczesnych pralkach i zmywarkach stosowane jest także zabezpieczenie przed przepełnieniem. Zadziała ono w przypadku awarii czujnika poboru wody, co zapobiegnie nadmiernemu jej poborowi przez pralkę. Jeśli jej ilość będzie zbyt duża, automatycznie włączy się pompa wylewająca, a awaria zostanie zasygnalizowana przez urządzenie. Specjalne zabezpieczenia chronią nas nie tylko w wypadku awarii urządzeń, ale także wtedy, gdy niestarannie zamkniemy drzwiczki lub niedokładnie dokręcimy filtr w pralce. Jeśli nastawiając pranie przez przypadek nie domkniemy drzwiczek, pralka nie zacznie działać mimo włączonego przycisku "start".

Innym przydatnym zabezpieczeniem jest kontrola czasu pobierania wody. Gdy w wyznaczonym czasie pralka nie osiągnie właściwego poziomu, zawór dopływowy zostaje automatycznie zamknięty a problem zostaje zasygnalizowany na wyświetlaczu. Aby poskromić ciekawość dzieci i zapobiec zalaniu łazienki, stosowana jest blokada, uniemożliwiająca otwarcie drzwi pralki podczas pracy urządzenia.

Przydatnym rozwiązaniem spotykanym w wielu pralkach jest obniżenie położenia bębna piorącego, przy jednoczesnym wyższym usytuowaniu drzwiczek. Nawet gdy pralka jest pełna, poziom wody nie sięga krawędzi otworu za drzwiczkami. Dzięki temu nawet gdyby nie zadziałała blokada, woda nie wyleje się przez otwarte drzwiczki. Można też, w dowolnym momencie cyklu prania, po uprzednim wyłączeniu urządzenia, dołożyć dodatkowe, np. mniej zabrudzone ubrania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl