Suszenie ubrań w suszarkach bębnowych

Wojciech Lechowski
Do suszenia prania można wykorzystywać elektromechaniczne suszarki bębnowe lub pralko-suszarki.
Do suszenia prania można wykorzystywać elektromechaniczne suszarki bębnowe lub pralko-suszarki. Max Vakhtbovych Pexels
Suszenie ubrań to czynność, która musi nastąpić zaraz po wyjęciu odzieży z pralki. Jeszcze do niedawna nie było na to innego sposobu, jak rozwieszanie mokrych ubrań na sznurkach i czekanie aż będą gotowe do wyprasowania i ponownego schowania do szafy. Aktualnie do suszenia prania można wykorzystywać elektromechaniczne suszarki bębnowe lub pralko-suszarki.

Producenci sprzętu AGD oferują bardzo różnorodne urządzenia do suszenia prania. Różne są także ich ceny (od 1000 zł do nawet 11000 zł) oraz ilość i funkcjonalność programów. Najlepsze modele są energooszczędne i potrafią wysuszyć zawartość bębna w zaledwie kilkanaście minut.

Wady suszarek bębnowych

Mniej zaawansowane technologicznie sprzęty:

 • zużywają sporo energii elektrycznej,
 • nie wszystkie ubrania można w niej suszyć,
 • szybsze psucie się dotyczy to zwłaszcza pralko-suszarek,
 • nie można jednorazowo załadować do nich zbyt dużej ilości mokrego prania
 • proces suszenia może trwać nawet 2 godziny.

Mimo tych i wielu innych wad suszarek bębnowych cieszą się one dość dużą popularnością i są eksploatowane z dużym zadowoleniem. Osoby, które mają już taki sprzęt w swoim domu, przeważnie nie wyobrażają sobie bez niego życia.

Zakup suszarki lub pralko-suszarki to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy kiedy w mieszkaniu nie mamy miejsca na tradycyjne wywieszanie prania.
Zakup suszarki lub pralko-suszarki to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy kiedy w mieszkaniu nie mamy miejsca na tradycyjne wywieszanie prania. 11mela Pixabay.com

Suszarka czy pralko-suszarka?

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W przypadku chęci korzystania z pralki i oddzielnej suszarki trzeba dysponować odpowiednią ilością miejsca do ustawienia tych dwóch sprzętów. W ograniczonych powierzchniowo łazienkach blokowych jest to przeważnie trudne lub zupełnie niemożliwe, ale w domach jednorodzinnych warto korzystać właśnie z takiej opcji. Gdy do dyspozycji mamy przestronną pralnię, bez trudu zmieścimy w niej dwa urządzenia AGD.

Samodzielne suszarki bębnowe występują jako ewakuacyjne (wymagające podłączenia do oddzielnego przewodu wentylacyjnego, przez który odprowadzone zostanie na zewnątrz budynku wilgotne powietrze) oraz jako kondensacyjne (pracujące w obiegu zamkniętym). Drugie z wymienionych są droższe, ale ich zaletą jest to, że można ustawić je w dowolnym miejscu domu.

To Cię zainteresuje: Jak suszyć pranie w mieszkaniu. Poradnik

Pralko-suszarki pracują wyłącznie w obiegu zamkniętym. Wyglądają i mają wymiary podobne do zwykłej pralki z załadunkiem bębna od przodu. Przeważnie jest to 85 x 60 x 60 cm, choć spotkać można też i płytsze modele. Decydują się na nie przeważnie osoby dysponujące niewielką przestrzenią mieszkalną, posiadające liczną gromadkę dzieci i nieradzące sobie z piętrzącym się praniem. Przed zakupem tego typu urządzenia trzeba uwzględnić, że zużywa ono nie tylko prąd, ale również i wodę (także podczas procesu suszenia). Kolejną wadą pralko-suszarek jest to, że załadunek pralki nie jest kompatybilny z załadunkiem suszarki. Jeśli do pralki można włożyć jednorazowo maksymalnie 5 kg brudnych ubrań, to na czas suszenia trzeba zmniejszyć tę ilość o około połowę. Oznacza to tyle, że pozostałą część wypranej odzieży trzeba tymczasowo rozwiesić na sznurkach lub przechować inaczej do czasu, gdy będzie można nastawić kolejny cykl suszenia.

Suszarka bębnowa nie do wszystkiego

W suszarkach bębnowych suszy się odzież uprzednio odwirowaną. Im mniejsza zawartość wody w praniu, tym krótszy cykl jego suszenia. Problem jednak w tym, że nie wszystkie tkaniny nadają się do intensywnego wirowania. Niektórych materiałów nie powinno się w ogóle poddawać temu procesowi, a to powoduje konieczność suszenia ich w sposób tradycyjny (poprzez rozwieszenie, rozłożenie, itp.).

Z całą pewnością do suszarek bębnowych nie powinny też trafiać tkaniny delikatne i szlachetne (koronki, wełna, jedwab, kaszmir, itd.). Mogą one bowiem ulec zniszczeniu. Podobnie zresztą co wszystkie inne, na których producent wyraźnie zaznaczył na metce, że nie nadają się do suszenia mechanicznego. Są też takie materiały, które po wyjęciu z suszarki mogą być mocno pomięte. Choć trzeba też przyznać, że w wyższej klasy urządzeniach są  programy, które zdecydowanie ułatwiają późniejsze prasowanie lub nawet całkowicie eliminują konieczność wykonywania tej czynności.

Inną rzeczą jest, że ze względu na ograniczoną pojemność bębna, w suszarce mechanicznej nie wysuszymy rzeczy o dużej objętości, które nawet po odwirowaniu charakteryzują się wysoką wagą. Zatem trudne może okazać się załadowanie do suszarki grubych płaszczy puchowych, kołder, koców, itp. Takie tekstylia zmieszczą się jedynie do suszarek przemysłowych, których nie stosuje się w normalnym użytku domowym.  

Przydatne funkcje w suszarce do ubrań

Wybierając suszarkę do ubrań, warto postawić na sprzęt z nieco wyższej półki. Droższe urządzenia są oszczędniejsze w eksploatacji i mają bogatsze programatory. Oznacza to, że będzie można uruchomić w nich np. funkcję delikatnego odświeżania, program niwelujący zagniecenia czy nastawić automatyczny czas procesu suszenia. Oczywiście najbardziej ekskluzywne modele mają jeszcze wiele innych ciekawych propozycji dla użytkownika. Jednak te, które wymieniono powyżej, okazują się najbardziej przydatne podczas standardowego używania suszarki.

Jeżeli w domu mamy miejsce to możemy postawić suszarkę bębnową.
Jeżeli w domu mamy miejsce to możemy postawić suszarkę bębnową. ErikaWittlieb Pixabay

Warto też w tym momencie nadmienić, że mechaniczne suszenie ubrań jest ogromną wygodą dla osób, które mają w domach zwierzęta. Wiadomo, że obecności sierści na odzieży nigdy nie da się całkowicie uniknąć, a zwykłe pranie nie do końca rozwiązuje ten problem. Włosy i sierść nadal pozostają na ubraniach i są szczególnie zauważalne na ciemnych kolorach. Ręcznego ściągania tego typu zanieczyszczeń można uniknąć poprzez suszenie mechaniczne. Sierść zostaje wówczas skutecznie wydmuchana z tkanin, a po zakończonym procesie pracy suszarki trzeba jedynie wyczyścić jej filtry.

Suszarki bębnowe – zalety i wady

Suszarka mechaniczna (podobnie zresztą jak wszystkie inne sprzęty AGD) ma wiele zalet, ale jej użytkowanie nie jest też zupełnie pozbawione wad. Do niepodważalnych walorów należą:

 • szybkość suszenia (nowoczesne modele suszą załadunek bębna już w kilkanaście – kilkadziesiąt minut);
 • brak sznurków i tradycyjnych suszarek stojących w mieszkaniu (odzieży nie trzeba nigdzie rozwieszać, a po wyjęciu z suszarki może trafić wprost do szafy);
 • ochrona pomieszczeń przed zawilgoceniem (tradycyjne suszenie dużej ilości mokrej bielizny jest najczęstszą przyczyną powstawania grzybów i pleśni w domach i mieszkaniach);
 • przyjemny zapach i miękkość wysuszonych mechanicznie ubrań (odzież wyjęta z suszarki ma przyjemny świeży zapach i jest bardziej miękka niż ta, którą wysuszono w sposób tradycyjny);
 • znaczące ułatwienie codziennych czynności domowych (zwłaszcza przy małych dzieciach, zwierzętach w domu, itp.).
Mechaniczne suszenie ubrań jest ogromną wygodą dla osób, które mają w domach dzieci i zwierzęta.
Mechaniczne suszenie ubrań jest ogromną wygodą dla osób, które mają w domach dzieci i zwierzęta. ErikaWittlieb Pixabay

Przeczytaj równieżEkologiczne, naturalne sposoby na zapach w mieszkaniu

Suszarki bębnowe mają też jednak i wady:

 • sporo kosztują (ich ceny zaczynają się od około 1500 zł, ale za najbardziej ekskluzywne modele trzeba zapłacić blisko 10 000 zł);
 • zużywają prąd i wodę (przeciętny koszt cyklu pojedynczego suszenia szacuje się na około 5 zł);
 • zajmują miejsce (trzeba dysponować wolną przestrzenią do ich ustawienia, chociaż dostępne są też modele, które można powiesić na ścianie);
 • Mogą zniszczyć niektóre tkaniny (szczególnie te najdelikatniejsze oraz odzież mocno wysłużoną i wykonaną z kiepskiej jakości materiałów).
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl