Takiego testu często nie zdają schody zewnętrzne i tarasy, wyłożone płytkami ceramicznymi, na których pojawiają się szare zacieki.
- Są to wykwity solne, powstałe w zaprawie klejącej, które tworzą się pod wpływem zawilgocenia warstwy pod płytkami - wyjaśnia Tomasz Wojtynek z Grupy Atlas. - Woda może podsiąkać przez beton z gruntu lub przenikać przez nieszczelne fugi. W efekcie podczas wysychania i odparowywania składniki mineralne, wypłukane z kleju lub betonu, osadzają się na okładzinie ceramicznej i spoinie. Powstają charakterystyczne białe lub szare zacieki.
Jaka jest na to rada?
- Najlepiej byłoby skuć całą okładzinę, razem z klejem, aż do gołego betonu. Po jego wyschnięciu, powierzchnię należy zaizolować przeciwwilgociowo - radzi Tomasz Wojtynek. - Zastosowanie hydroizolacji zabezpieczy przed podsiąkaniem wilgoci z gruntu. Dopiero po jej wyschnięciu można położyć płytki ceramiczne.
Pamiętajmy, że na schody czy tarasy należy kłaść ceramikę nienasiąkliwą, mrozoodporną, która zmoczona nie jest śliska. W takich warunkach dobrze sprawują się np. płytki gresowe. Istotne jest także, by stosować elastyczną i mrozoodporną zaprawę klejową oraz odpowiednie fugi.
Szczelne wypełnienie spoin między płytkami sprawi, że wilgoć nie będzie dostawała się pod okładzinę.
Na zewnątrz stosować można np. cementowe fugi uelastycznione albo epoksydowe. Są one także odporne na działanie wysokich i niskich temperatur.
- Jesień nie jest dobrą porą na tego typu prace - dodaje Tomasz Wojtynek. - Dlatego przed zimą należy się ograniczyć do sprawdzenia, czy nie ma ubytków w fudze. Jeżeli są, trzeba usunąć rylcem stary materiał i ponownie zaspoinować szczelinę między płytkami uelastycznioną fugą. Dodatkowo po jej stwardnieniu można ją zaimpregnować.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?