Urządzając mieszkanie alergika powinniśmy wybierać przede wszystkim materiały wykończeniowe, które są naturalne i łatwe do utrzymania w czystości. W przypadku podłogi przede wszystkim powinniśmy wykluczyć wykładziny dywanowe. Z dywanów i chodników rozkładanych na podłodze też lepiej zrezygnować. Dokładne wyczyszczenie ich z kurzu nie będzie możliwe.
Warto wiedzieć: Jak sprzątać mieszkanie bez użycia detergentów
Trzeba też zastanowić się nad materiałem na posadzkę. Płytki ceramiczne nie uczulają i są łatwe do mycia, ale trzeba pamiętać, że wyłożona nimi podłoga będzie zimna. Jeśli nie zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, płytki ceramiczne w naszym klimacie nie są najlepszym pomysłem. Szczególnie w pokojach.
Popularne panele podłogowe mają wprawdzie sporo zalet, jednak nie mamy wpływu na to, jakie materiały zostały użyte do ich wykończenia. Inaczej wygląda sprawa z podłogą drewnianą. Nie dość, że samo drewno to naturalny surowiec, możemy zadbać o jego wykończenie odpowiednimi preparatami. I to właśnie drewniane podłogi są najbardziej odpowiednie dla mieszkania alergika.
Podłoga drewniana, ale jaka?

Podłogi drewniane są oczywiście różne, więc jest jeszcze kilka elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim chodzi o to, żeby powierzchnia podłogi była równa i gładka. Bez zakamarków, w które będzie wnikał kurz. Dlatego mozaiki, czy parkiety, z licznymi szparami między klepkami nie są najlepszym rozwiązaniem dla alergika. Najbardziej korzystna jest podłoga drewniana z desek – im będą szersze i dłuższe, tym lepiej, bo posadzka będzie miała mniej łączeń. I dzięki temu będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości.
Trzeba również wziąć pod uwagę sposób wykończenia i zabezpieczenia powierzchni podłogi. Bezpiecznym wyborem są lakiery wodorozcieńczalne, a także naturalne oleje i woski. Szczególnie uważajmy na preparaty zawierające formaldehydy.
Podłoga drewniana, a czystość
Sposób wykończenia powierzchni podłogi wpływa też na jej pielęgnację. Najmniej wymagające są podłogi pokryte lakierem (hipoalergicznym) Można je zmywać lekko wilgotnym mopem, z zastosowaniem odpowiedniego środka. Ich powierzchnia jest najbardziej odporna.
Sprzątanie podłogi pokrytej woskiem lub olejem jest bardziej wymagające. Przede wszystkim są to powłoki, które nie zabezpieczają drewna przed wilgocią, więc zmywanie podłogi nie jest dobrym pomysłem, trzeba też uważać na np. zachlapanie podłogi wodą. Woskowanie i olejowanie trzeba też regularnie powtarzać. Wprawdzie tak wykończone podłogi wyglądają pięknie i naturalnie i są odpowiednie dla alergików, jednak utrzymanie ich w czystości jest nieco bardziej uciążliwe niż podłogi lakierowanej.
Jakie drewno na podłogę dla alergika
Decydując się na podłogę drewnianą, musimy również wybrać gatunek drewna. Powinno ono być twarde i wytrzymałe. Pod tym względem wyróżniają się podłogi z drewna egzotycznego, jednak alergicy nie powinni decydować się na nie. Dlaczego? Otóż wiele z nich zawiera olejki eteryczne. To między innymi one zapewniają świetne właściwości drewna, ale dla alergików mogą być drażniące.
Dlatego lepszym wyborem dla alergika będzie podłoga z drewna rodzimego. Wyjątkowo twarde i odporne na ścieranie są podłogi dębowe, jesionowe, czy bukowe.

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?