Podłogi drewniane w zgodzie z naturą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Nowe trendy, technologie, pogoń za produkcją coraz tańszych materiałów – to wszystko sprawia, że na co dzień otoczeni jesteśmy plastikiem, metalem i szkłem. Tęsknimy coraz bardziej za naturą, za tym co pierwotne, prawdziwe, odwieczne. Chcielibyśmy choć jej kawałek mieć w swoim domu. Niestety zapominamy, że niekontrolowana eksploatacja przyrody może być poważnym zagrożeniem dla środowiska. Jak więc mimo wszystko pozostać w zgodzie z naturą?

Podłogi drewniane w zgodzie z naturą

Podłoga drewniana – to też jest ECO!

Stąpać po prawdziwym drewnie bez wyrzutów sumienia? Tak, to możliwe! Szczęśliwie trend ECO wprowadzany do naszych mieszkań opiera się już nie tylko na wyborze podłogi w kolorystyce zgodnej z barwami natury, ale przede wszystkim na materiałach użytych do ich produkcji. Coraz częściej więc świadomie dokonujemy wyboru i stawiamy na produkty „przyjazne naturze”.

W przypadku podłóg drewnianych, podejmując decyzję o wyborze firmy i produktu, warto przyjrzeć się dokładnie kilku najważniejszym aspektom:

Drewno drewnu nierówne

Producent, który jest świadomy wpływu jaki wywiera na środowisko naturalne, powinien zaopatrywać się w surowce pochodzące wyłącznie z certyfikowanych lasów. Tak jak firma Baltic Wood, której drewniane podłogi trójwarstwowe sygnowane są znakiem FSC. Znak ten zamieszczony na produktach oznacza, że drewno, z którego wykonane są podłogi, pochodzi z lasów, gdzie spełnione są Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. Zasady te ustalane są w drodze porozumienia pomiędzy członkami organizacji FSC, która kieruje się dobrem przyrody, a także dobrem żyjących na terenie lasu społeczności.

- Logo FSC, którym dla przykładu sygnujemy kolekcję podłóg ręcznie postarzanych Timeless Collection™, jest rozpoznawalne na całym świecie i taktowane jako dowód staranności i dbałości danej organizacji o tereny leśne, ich wykorzystanie i gospodarowanie – tłumaczy Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood. – _Co ważne, certyfikat FSC dotyczy wszystkich etapów obrotu drewnem: od wycinki drewna, po produkcję wyrobu finalnego. Aby drewno posiadało status FSC, musi więc być zachowana ciągłość kontroli pochodzenia produktu (tzw. Chain-of-Custody) _– dodaje. 

Podłogi drewniane w zgodzie z naturą

ECOprodukcja

Ekologiczna podłoga drewniana to taka, która nie jest szkodliwa dla człowieka i środowiska naturalnego. Jest produktem biodegradowalnym oraz stanowi zasób odnawialny. Kryteria te spełniają podłogi, które wykańczane są naturalnymi olejami oraz do których klejenia i barwienia używane są wodne komponenty chemiczne pochodzące od proekologicznych producentów. I tak na przykład oleje ECO, którym uszlachetnione są podłogi Timeless Collection™ są w pełni przyjazne środowisku, a sam produkt może z powodzeniem zostać poddany recyclingowi.

Dodatkowo firma Baltic Wood posiada certyfikat [b]ISO 14001, który potwierdza wdrożenie w zakładach produkcyjnych producenta podłóg systemu zarządzania środowiskowego i M1 - nadawany przez fińską fundację RTS – potwierdzający, że produkty pomyślnie przeszły badania laboratoryjne i spełniają najwyższe skandynawskie normy w zakresie emisji szkodliwych związków chemicznych. Ma także prawo do posługiwania się znakiem Rainforest Alliance Certified™, który potwierdza odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naturalnych.

Podłogi drewniane w zgodzie z naturą

Warto też sprawdzić, co dzieje się z opadami pochodzącymi z samej produkcji podłóg. Te niebezpiecznie powinny być systematycznie poddawane utylizacji przez jednostki do tego uprawnione. Pozostałe mogą być przetwarzane na np. energię cieplną lub wykorzystywane w inny, przyjazny dla środowiska sposób. – W naszej firmie część odpadów produkcyjnych z czystego drewna przekazywana jest za symboliczną kwotę odbiorcom, którzy trudnią się produkcją klocków dla dzieci. Trociny wykorzystywane są jako posłanie dla koni z zaprzyjaźnionej stadniny. W ten sposób dbając o środowisko, jednocześnie pomagamy lokalnym społecznościom – zaznacza Piotr Wójcikiewicz.

Podłogi drewniane w zgodzie z naturą

Co w podłodze piszczy

Przy zakupie drewnianej podłogi tworzonej w zgodzie z naturą, zwróćmy też uwagę na rozwiązania technologiczne. Dla przykładu konstrukcja podłóg trójwarstwowych Baltic Wood składa się aż z 2 warstw wykonanych z szybko odnawialnego surowca (świerk). Sprawdźmy też, czy nasza podłoga posiada nowoczesny system łącznia desek, dzięki któremu, układając ją w naszym domu, nie będziemy musieli używać kleju, a przy uszkodzeniu wymienimy tylko element, a nie wszystkie deski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl