Przy wyborze krzesła zwróć uwagę na stelaż

Katarzyna Korzeniecka
Stelaż krzesła, jego kształt, gabaryty i materiał, z którego został wykonany, decyduje nie tylko o wyglądzie, wygodzie, ale przede wszystkim trwałości mebla. Na co zwrócić uwagę kupując krzesło?
Przy wyborze krzesła zwróć uwagę na stelaż

Stelaż krzesła to konstrukcja nośna mebla. Jest tak samo ważny jak szkielet budynku. To on przenosi obciążenia, gwarantuje, że krzesło długo wytrzyma nasze - nie zawsze wzorowe - użytkowanie. Na rynku dostępne są krzesła bazujące na stelażach metalowych, plastikowych, ale przede wszystkim drewnianych. Te ostatnie nie bez przyczyny cieszą się największą popularnością. Drewno jest przede wszystkim surowcem naturalnym, odnawialnym a przez to ekologicznym. Polscy producenci najczęściej korzystają z drewna pochodzącego z polskich lasów, które jest zarządzane w sposób zrównoważony, o czym świadczą certyfikaty FSC czy PEFC. Najlepsze stelaże krzeseł powstają z drewna gatunków liściastych, które jest twarde, choć niełatwe w obróbce. Tańsza i łatwiejsza do obróbki jest sosna czy świerk, jednak nie dorównuje ona pod względem wytrzymałości np. drewnu dębowemu czy bukowemu.

Najlepszy buk

Buk jest gatunkiem drewna najbardziej cenionym przez stolarzy. Do dziś jest to najlepsze drewno do produkcji schodów, czy podłóg. Ze względu na jego wysoką cenę, rzadko dziś można spotkać meble wykonane z litego buka, ale w produkcji krzeseł wciąż jest niezastąpiony. - Producenci szaf czy komód już dawno zastąpili drewno liściaste tańszą sosną, ale w produkcji krzeseł drewno bukowe jest niezastąpione - mówi Henryk Tatkowski, właściciel firmy Halex, która od ponad 20 lat produkuje stoły, krzesła i ławy. - Oczywiście zdarzają się producenci, którzy bazują na stelażach sosnowych, jednak już zwykły "test paznokcia" potrafi  wykazać, że jest to drewno miękkie i łatwe do zarysowania - dodaje Henryk Tatkowski.

Dokładne frezowanie połączeń

Firma Halex  z Elbląga uruchomiła w ostatnim czasie nowoczesną linię produkcyjną do stelaży krzeseł. - Zakupiliśmy włoskie maszyny, które doskonale radzą sobie z obróbką twardego drewna bukowego - mówi Marek Żbikowski, technolog w firmie Halex. - Każdy element musi być dokładnie frezowany w celu wykonania połączeń wczepowych. Tu liczy się każdy milimetr, dlatego maszyna jest sterowana cyfrowo, aby elementy dokładnie do siebie pasowały.

Marek Żbikowski radzi, by kupując krzesło zwrócić uwagę właśnie na połączenia elementów stelaża.
- Jeśli już w sklepie zauważymy, że krzesło jest niestabilne, chwieje się, albo co gorsza połączenia nóg krzesła i podstawy siedziska za bardzo pracują, lepiej poszukajmy innego modelu - radzi technolog.

Przy wyborze krzesła zwróć uwagę na stelaż

Klej i klejenie

Za stabilność połączeń elementów stelaża odpowiada nie tylko jakość obróbki elementów, ale także użyty klej i technologia montażu. Surowe wymagania unijne już dawno wyeliminowały z rynku producentów stosujących kleje meblowe, które emitowały niebezpieczne substancje. Trzeba pamiętać, że pewność taką możemy mieć tylko wobec rodzimych, nie zaś importowanych spoza Unii Europejskiej krzeseł, których coraz więcej na rynku.

Samo klejenie nie jest procesem łatwym. Choć producenci dysponują nowoczesnymi, często automatycznymi, maszynami do nakładania kleju czy "ściskania" łączonych elementów, efekt końcowy w dużej mierze zależy od wiedzy i doświadczenia technologów. - Dobór kleju i parametrów klejenia takich jak czas, temperatura zależą od wielu czynników, w tym od wilgotności drewna, jego struktury, aktualnej temperatury pomieszczenia czy jego wilgotności - mówi Marek Żbikowski. - Oczywiście dane te wpisujemy do maszyny, ale ich odpowiedni wybór to kunszt rzemieślnika, a w efekcie wysoka jakość krzesła.

Jak spod dłuta artysty

Zakład wyposażony w centra obróbcze sterowane numerycznie ma tę przewagę nad innymi, że może w swoich stelażach zastosować nieograniczone wręcz pomysły odnośnie kształtu nóg, czy oparć. Dzięki temu z prostego kawałka drewna powstają pięknie ukształtowane nogi stylowych krzeseł, albo toczone, o okrągłym przekroju.

Maszyna  na podstawie rysunku komputerowego przygotowanego przez technologa we współpracy z projektantem z ogromną dokładnością wycina, frezuje, a następnie szlifuje poszczególne elementy.

- Ten ostatni etap jest bardzo ważny, gdyż od jakości szlifowania powierzchni drewna zależy jakość nałożonego lakieru - mówi Marek Żbikowski. - Kupując krzesło przyjrzyjmy się czy na drewnianym stelażu lakier położony jest równomiernie, czy nie ma pod nim rys albo pyłu. Z biegiem czasu, podczas użytkowania, takie wady mogą się jeszcze bardziej uwidocznić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl