Wyposażenie wnętrza garderoby

Irena Grek (Dziennik Bałtycki)
Marzeniem każdej kobiety jest posiadanie garderoby. Specjalnego pomieszczenia, które pomieści ubrania, kosmetyki, apaszki, rękawiczki i torebki, a wszystko to ustawione lub ułożone tak, że wystarczy tylko ręką sięgnąć po tysiące potrzebnych kobiecie rzeczy.

Również eleganccy panowie cenią sobie specjalne wieszaki na spodnie, krawaty, szuflady, w których są przegródki na skarpetki, zwinięte paski. W dziecięcym pokoju garderoba pozwala utrzymać w porządku nie tylko odzież, ale pomieści również sprzęt sportowy...

Wyposażenie wnętrza garderoby

Garderobę można wykonać samodzielnie, w prosty sposób, nawet w niewielkim mieszkaniu. Można np. oddzielić gustownym parawanem część pomieszczenia, np. sypialni, i tam zamontować półki, szafki i drążki czy zabudować długi i pozornie niefunkcjonalny przedpokój ciągiem szaf, których zawartość skryta jest za przesuwanymi lub łamanymi drzwiami. Projektując zabudowę trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Najważniejsze jest wydzielenie przestrzeni. Można to uzyskać wstawiając ściankę działową z lekkiej płyty gipsowo-kartonowej. Nie wymaga to przeprowadzenia ekspertyzy konstruktora. Producenci oferują systemy do konstrukcji ścian szkieletowych wraz z profilami nośnymi, taśmami oraz wkrętami. Miejsce ścianki należy wytyczyć sznurem traserskim, wyznaczając linie na podłodze, suficie i istniejących ścianach. Ważne, by wytyczyć je dokładnie.

Profil dobrze jest okleić taśmą akustyczną, a do wytyczonych linii należy zamontować konstrukcję ściany z profili metalowych za pomocą kołków szybkiego montażu. Następnie należy przystąpić do montażu płyt gipsowo-kartonowych. Potrzebne będą tu wkręty lub kleje gipsowe, gdy chcemy zamontować płyty g-k bezpośrednio do ściany.

Zanim rozpocznie się nakładanie kleju na płytę, należy mieć już przygotowane odpowiednio przycięte elementy. Płytę gipsowo-kartonową należy spoinować dopiero po wyschnięciu kleju. Ułożenie płyt po obu stronach szkieletu zamknie konstrukcję. Można go dodatkowo wypełnić izolacją z wełny mineralnej.

W garderobie trzeba zainstalować system wentylacyjny. Może to być okno, klimatyzacja albo nawet zwykła kratka wentylacyjna. Kratkę możemy umieścić w ścianie pomiędzy garderobą i sypialnią. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ściana zewnętrzna garderoby jest jednocześnie ścianą zewnętrzną budynku - nie należy umieszczać w niej kratki, ze względu na możliwość wystąpienia znacznych różnic temperatur. Wymianę powietrza wspomogą też drzwi wejściowe z otworami.

W oknie należy zamontować siatki przeciw owadom oraz rolety lub żaluzje, zabezpieczające ubrania przed słońcem. Jeżeli w wydzielonym pomieszczeniu nie będzie okna - trzeba zadbać o światło elektryczne. Ciekawie wyglądają halogeny, rozmieszczone równomiernie w podwieszanym suficie pomieszczenia. Dzięki temu równo oświetlimy jej wszystkie zakamarki. Jeżeli w garderobie będzie lustro - wymaga ono osobnego oświetlenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl