Wykończenie mieszkania - dlaczego nie warto robić tego samemu?

Materiał promocyjny

Mieszkanie prawie gotowe do zamieszkania? Zostały już tylko prace wykończeniowe i można się wprowadzać? Oficjalnie więc jesteśmy na ostatniej prostej. Nieoficjalnie jednak - przed nami przedsięwzięcie o wielkiej wadze (to od niego będzie bowiem zależał finalny wygląd mieszkania), które będzie nas kosztowało sporo pracy i czasu, stresu i nakładów finansowych, których wysokość będzie uzależniona od standardu wykończenia oraz... liczby złych decyzji i koniecznych poprawek. Wykańczanie mieszkania samodzielnie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem i najczęściej - nie jest również rozwiązaniem najtańszym. Jakie prace trzeba wykonać w ramach wykończenia mieszkania pod klucz? Jakie wady i zalety mają samodzielne prace remontowe i zatrudnienie firmy wykończeniowej? 

Mieszkanie w stanie deweloperskim - jakie prace trzeba w nim wykonać?

Stan deweloperski to pojęcie dość powszechnie stosowane w branży nieruchomości, choć wciąż nie posiadające swojej oficjalnej definicji. Zaleca się więc dokładne sprawdzenie zapisów umowy, w których każdy deweloper oferujący mieszkania czy domy w stanie deweloperskim, powinien dokładnie opisać zakres prac, które będą przeprowadzone przed oddaniem klientowi kluczy do nieruchomości. Najczęściej mieszkanie w stanie deweloperskim to nieruchomość zamknięta, posiadająca zewnętrzną stolarkę drzwiową i okienną (bez drzwi wewnętrznych) oraz wszystkie media, ale najczęściej bez gniazdek i grzejników. W mieszkaniu deweloperskim nie będzie również pomalowanych ścian i wykończonych podłóg (poza standardową wylewką). 

Jakie prace wykończeniowe trzeba wykonać w mieszkaniu w stanie deweloperskim w ramach tzw. remontu pod klucz?

  • dopasowanie i ukrycie wszystkich instalacji (elektrycznych, wodno - kanalizacyjnych, gazowych, wentylacyjnych, centralnego ogrzewania) - jeżeli chcemy cokolwiek zmienić, np. w rozkładzie gniazdek elektrycznych w mieszkaniu, czy umiejscowieniu umywalki w łazience to odpowiednie prace należy przeprowadzić jako pierwsze;
  • wylewki na podłogach - część deweloperów odda nam mieszkanie z wylewkami, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia;
  • tynki na suficie i ścianach - podobnie jak w przypadku podłogi, mieszkanie może posiadać tynki na suficie i ścianach, ale ich jakość może być niesatysfakcjonująca, zwłaszcza gdy zależy nam na konkretnym sposobie ich dalszego wykończenia (np. idealnie równych i gładkich ścianach pod malowanie);
  • lekka zabudowa, czyli montaż ewentualnych sufitów podwieszanych czy ścianek działowych;
  • wygładzanie i szpachlowanie ścian, które zamierzamy malować - ściany, na których będzie kładziona tapeta lub inne wykończenie (np. modne cegły czy płyty betonowe) nie trzeba wygładzać;
  • malowanie i/lub tapetowanie ścian, prace glazurnicze i montaż ewentualnych dekoracji ściennych (cegieł, płyt betonowych itp.);
  • montaż widocznych elementów instalacji, m.in. włączników światła i kontaktów, grzejników, kratek wentylacyjnych itp;
  • montaż podłogi (np. parkietu drewnianego, paneli podłogowych czy płytek).

 

Zatrudnienie firmy wykończeniowej - korzyści

Zatrudnienie firmy wykończeniowej to opcja, z której korzystamy coraz chętniej i coraz częściej. Przekalkulowując szczegółowo koszty (i czas!), które ponieślibyśmy podejmując się samodzielnego remontu (opcjonalnie ze wsparciem specjalistów szukanych na własną rękę) - okazuje się, że ekipa wykończeniowa będzie nas kosztowała tyle samo lub niewiele więcej, a satysfakcjonującego efektu możemy po prostu być pewni. 

Oszczędność czasu i wysiłku

Zlecenie wykończenia mieszkania czy domu profesjonalnej firmie to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu oraz naszych sił i nerwów. W umowie z wybraną firmą zapisujemy szczegółowo zakres prac z wszelkimi naszymi wytycznymi i ustaleniami oraz ramy czasowe, w których remont ma zostać wykonany (w całości lub jego poszczególne etapy), a następnie... możemy zająć się swoją pracę, a prace wykończeniowe zostawić profesjonalistom. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również masę niepotrzebnego stresu, który z pewnością towarzyszyłby wykańczaniu mieszkania na własną rękę oraz sił, które możemy spożytkować na zdecydowanie przyjemniejsze rzeczy.

Doświadczenie pracowników firmy wykończeniowej

Zatrudniając firmę wykończeniową nie musimy się martwić o samodzielne szukanie fachowców specjalizujących się w kolejnych rodzajach prac do wykonania. Profesjonalna firma zatrudnia fachowców z różnych branż, posiadających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, sprawdzonych i doświadczonych. To ekipy, które potrafią sprawnie poradzić sobie z każdym wyzwaniem, bez względu na zakres prac do przeprowadzenia. 

Gwarancja!

Jednym z najważniejszych zalet zlecenia wykończenia mieszkania profesjonalnej firmie jest gwarancja na wszystkie wykonane przez fachowców prace. Tutaj nie ma miejsca na umowy na słowo (nawet słowo honoru) i ryzyka, że telefon firmy nagle zamilknie, a remont utknie w martwym punkcie. Nawet, jeżeli z jakiekolwiek powodu coś pójdzie nie po naszej myśli - naszym zabezpieczeniem i gwarancją jest umowa cywilno-prawna, którą zawrzemy z firmą. Zlecenie powinno być wykonane zgodnie z nią, na zasadach w terminie w niej opisanych. Jeżeli efekty prac wykończeniowych będą odbiegały od wcześniejszych ustaleń możemy zgłosić reklamację, a w przypadku odkrycia jakiś wad czy niedoróbek (nawet już w trakcie użytkowania mieszkania) - skorzystać z praw ustawowej rękojmi.  

 

Wady samodzielnego wykończania mieszkania

Samodzielne wykańczanie mieszkania wydaje nam się rozwiązaniem tańszym. I faktycznie może być tańsze, jeśli... posiadamy wszelkie niezbędne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, dysponujemy wszystkimi potrzebnymi maszynami i urządzeniami oraz czasem (nie cierpi na tym nasza praca zarobkowa). W praktyce niewielu z nas spełnia wszystkie wymienione wyżej kryteria i najczęściej już w trakcie remontu okazuje się, że nie będzie on ani tani, ani bezproblemowy, a na pewno będzie czasochłonny. 

Czasochłonność

Samodzielne przeprowadzenie prac wykończeniowych wymaga sporej ilości wolnego czasu - tym większej, im szerszy jest zakres i stopień skomplikowania prac do wykonania. Czasochłonność remontu będzie oczywiście zależała również od poziomu naszych kompetencji. 

Konieczność posiadania narzędzi i umiejętności

Brak sprzętów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych wiąże się z koniecznością ich zakupy lub wynajęcia - obie opcje to dodatkowe nakłady finansowe, które mogą stanowić nawet 20-30% kosztu całego remontu. Z kolei brak umiejętności może wymagać w kluczowych momentach prac wykończeniowych skorzystania z pomocy specjalistów, co po pierwsze - będzie się kłóciło z ideą samodzielnie wykonanego remontu, a po drugie - będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami, których poniesienia zapewne nie zakładaliśmy planując własnoręczne wykańczanie mieszkania.  

Duże ryzyko popełnienia błędu

Decydując się na samodzielne wykańczanie nieruchomości musimy liczyć się z błędami oraz tym, że mogą nas one... sporo kosztować. Nieumiejętne dobranie materiałów, zastosowanie nieodpowiednich narzędzi oraz nieodpowiednie użycie jednych i drugich może spowodować np. pojawienie się nierówności i pęknięć na sufitach, ścianach i podłogach czy uniemożliwić przeprowadzenie dalszych prac, zgodnie z planami, a w skrajnych przypadkach - wymusić konieczność zmiany planów (np. niemożność pomalowania jakiejś ściany). Nasze błędy mogą również dać znać o sobie już w trakcie użytkowania wykończonego lokum, np. w postaci "pływającej" pod stopami podłogi, w której szybko pojawią się szpecące ją szpary. Konieczność wykonania poprawek jest nie tylko bardzo frustrująca, ale może być również bardzo kosztowna, w skrajnych przypadkach nawet podwajając wydatki na prace wykończeniowe. 

 

Czym się kierować wybierając firmę wykończeniową?

Jeśli czujecie się przekonani do oddania wykończenia mieszkania w ręce specjalistów - czas takich znaleźć! Dobry specjalista to rzadko człowiek, który "zna się na wszystkim" i "niech się szefowa nie przejmuje, jakoś to będzie". Takich domorosłych fachowców lepiej unikać, jeśli zależy nam na terminowym wykończeniu wnętrz mieszkania czy domu, na satysfakcjonującym poziomie i z użyciem wyłącznie dobrej jakości materiałów. Szukanie odpowiednich specjalistów do różnych zadań, które będą do zrealizowania w ramach prac wykończeniowych to zadanie czasochłonne i wymagające minimalnej znajomości branży lub... po prostu znajomości, czyli znajomych, którzy polecą nam sprawdzonych przez siebie fachowców. 

Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie remontu firmie wykończeniowej, która oferuje kompleksowe usługi i dysponuje doświadczoną ekipą profesjonalistów, specjalistów w swoich dziedzinach. Przykładem takiej firmy jest Naos. Firma wykończeniowa Naos proponuje kompleksowe wykończenie wnętrza mieszkania czy domu, bez względu na gabaryty nieruchomości oraz zakres prac, które należy wykonać. Decydując się na współpracę z Naos nie musimy zajmować się poszukiwaniem fachowców i materiałów, ustalaniem z nimi zakresu prac i terminów, kontrolowaniem ekip wykończeniowych - wszystkim tym zajmuje się za nas opiekun klienta, z którym ustalamy wszystkie detale zlecenia. Ponadto to osoba, która może nas wesprzeć już na etapie odbioru mieszkania od dewelopera, podczas którego na chłodno, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, wskaże nam ewentualnie niedoróbki i podpowie, czego możemy wymagać od dewelopera jeszcze przed przekazaniem nam kluczy. Remonty przeprowadzane przez Naos 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl